ZŠ a MŠ Kotlářská 4

Základní a mateřská škola na ulici Kotlářská je škola s dlouholetou tradicí. Už třetím rokem vyučuje podle vlastního školního vzdělávacího programu „Škola pro 21. století“, který je sestaven tak, aby vytvářel prostor pro tvůrčí rozvíjení znalostí a dovedností žáků.

Již několik let je škola aktivně zapojena do projektu Zdravá škola. Ústřední náplní tohoto projektu je stálá péče o vytváření zdravého prostředí školy, zdravé učení, pozitivní rozvíjení vztahů, příznivé klima školy a výchova ke zdravému životnímu stylu.

Škola se stala jednou z 25 škol z ČR, které byly vybrány ke spolupráci na projektu Tvořivá škola – střediska činnostního učení. Hlavním účelem tohoto ryze českého projektu je šíření moderních činnostních postupů učení, které vedou k dobrému a trvalému pochopení učiva a motivují žáky pro celoživotní učení. Při činnostním učení se žáci učí názorně, vlastní činností a prožíváním. Projekt je podpořen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR a je zaměřený především na dobré zvládnutí učiva matematiky, fyziky, českého a anglického jazyka.

Škola klade velký důraz na ekologickou výchovu a na komplexní environmentální vzdělávání. Vede žáka k pochopení složitosti vztahů člověka a životního prostředí a k odpovědnosti každého jedince za udržitelný rozvoj naší planety. Environmentální výchova je ve školním vzdělávacím programu jedním z průřezových témat a je včleněna do všech vzdělávacích oblastí.

Výuku zajišťují plně aprobovaní pedagogové, kteří využívají při své práci moderní vyučovací metody, rozvíjející osobnost žáků v klidné a přátelské atmosféře, založené na spolupráci a empatii. Snaží se podporovat a rozvíjet zájmy a nadání dětí, proto již na 1. stupni mají žáci rozšířenou výuku hudební, výtvarné nebo tělesné výchovy dle vlastního výběru. Na druhém stupni nabízí škola žákům možnost výběru z řady volitelných předmětů (například matematika navíc, výtvarné činnosti, praktická čeština, dramatická výchova a další).

Také na výuku cizích jazyků je kladen značný důraz. Angličtina je vyučována už od prvního ročníku a v pátém ročníku je jedna hodina navíc vyučována rodilým mluvčím. V sedmém ročníku jsou vyučovány již dva cizí jazyky – anglický a francouzský. Mimo to škola spolupracuje s jazykovou školou Hello a nabízí svým žákům možnost další výuky cizích jazyků v odpoledních hodinách.

Snahou je vytvořit žákům podnětné a kvalitní studijní prostředí, proto stále zdokonaluje a modernizuje vybavenost školy. Při výuce mohou žáci využívat počítačovou učebnu, připojení na internet ve všech třídách, multimediální učebnu, odborné učebny a třídy pro výuku hudební výchovy nebo keramickou dílnu. Letos byla nově otevřena školní knihovna a studovna vybavená počítači. Do výuky jsou zařazeny exkurze, návštěvy divadel, koncertů, kulturních a výukových programů.

Dále škola poskytuje žákům pestrou škálu zájmových kroužků, např. v oboru výtvarném, hudebním (hra na flétnu, na kytaru, sborový zpěv) a tanečním. Žáci mohou navštěvovat i jazykové kroužky (angličtina, němčina, francouzština), sportovní hry a šachový kroužek. Škola umožňuje žákům realizovat se zapojením do řady soutěží vědomostních, sportovních, výtvarných, hudebních, tanečních a dalších.

Všechny třídy 1. stupně jezdí každoročně na školy v přírodě, žáci 2. stupně jezdí na výlety a lyžařské kurzy. V průběhu školního roku škola pořádá řadu akcí nejen pro děti, ale i pro rodiče. Tradicí se už stal školní maratón, Den světel, Den Země, dvakrát do roka pořádá Den otevřených dveří.

Škola se věnuje také výuce a rozvoji žáků se speciálními vzdělávacími potřebami – žáky s poruchami učení nebo žáky mimořádně nadané. Na škole je velmi dobře fungující Školní poradenské pracoviště, kde mohou žáci i jejich rodiče vyhledat pomoc nebo radu školního psychologa, výchovných poradců či metodika prevence. Ve škole pracuje i logoped a speciální pedagog.

Škola je zapojena do programu Škol podporujících zdraví. Cílem je trvale umožňovat optimální vývoj každého jednotlivce, jak po stránce tělesné, tak i duševní a sociální. Důraz je kladen zejména na podnětné a bezpečné sociální prostředí, zdravý styl výuky, partnerské vztahy lidí ve škole, vztahy k obci, včasnou prevenci civilizačních chorob a všech závislostí.
Každým rokem probíhá na škole řada akcí, které jsou organizovány v rámci tohoto projektu, např. dny sportu, lyžařské zájezdy, akce OST (Organizace spojených tříd), vyřazování žáků 9. tříd, realizace projektového vyučování, činnostní a prožitkové učení, využívání prvků školy daltonské a waldorfské je součástí projektu podpory zdraví ve škole.

Spolupráce s rodiči a jinými subjekty

Rodiče jsou pravidelně informováni o životě ve škole prostřednictvím školního časopisu, na webových stránkách, třídních schůzkách a v době pravidelných konzultačních hodin. Školu mohou po domluvě s vyučujícím navštívit kdykoliv. Zúčastňují se a zapojují do akcí organizovaných školou – Den světel (dílny pro rodiče a dětmi), Den otevřených dveří (informační výstavky, promítání, ukázky hodin), vánoční a závěrečné koncerty ŠKoLKy KaPeLKy, vystoupení a soutěže tanečního souboru Píďalka, slavnostní vyřazování žáků 9. tříd, besídky tříd, výlety (společně s dětmi), třídní schůzky. Cílem je stále více rodiče zapojovat do školního života.

Při škole pracuje občanské sdružení „Společnost přátel školy“. Jeho členy jsou rodiče žáků, kteří si volí svého zástupce z každé třídy. Zástupci tříd se scházejí zpravidla před každými třídními schůzkami s vedením školy. Sdružení informuje vedení školy o problémech rodičů týkajících se školy, pomáhá je řešit a finančně podporuje některé školní projekty.

Účasti žáků a pedagogů školy na životě v obci

  • Příprava a organizace Maratónu pro základní školy v rámci  Brněnských dnů pro zdraví.
  • Zapojení do sportovních, dopravních, tanečních a výtvarných soutěží pořádaných obcí, policií (soutěže).
  • Koncerty pro rodiče a veřejnost v Husově sboru (vánoční a na konci školního roku).
  • Výstavky dětských prací – pro rodiče a veřejnost (Vánoce, Velikonoce).
  • Besídky – pro rodiče, prarodiče (Den matek, Vánoce, konec školního roku).
  • Soutěže + taneční show pro rodiče a veřejnost – TK Píďalka.
  • Informace o škole v místním tisku.
  • Jdeme do školy – příručka pro budoucí prvňáčky (informace, rady, pokyny).
  • Školákem nanečisto – akce pro budoucí prvňáčky a jejich rodiče.
  • Den světel – vánoční dílna pro rodiče, prarodiče a děti, tradiční předvánoční velmi vydařené setkání dětí, učitelů, rodičů i prarodičů při výrobě vánočních dekorací.
  • Výlety pro rodiče a děti.
  • Divadelní představení dramatického kroužku – pro okolní MŠ.
  • Den Země 2008 -  celoškolní projektový den se stal pro školu významnou ekologickou aktivitou + výstava pro rodiče žáků na ekologické téma a ukázky z akce Den země 2008.
  • Koncert dětských pěveckých sborů ŠKoLKa KaPeLKa a Koťata konaný o Vánocích prezentuje výsledky pedagogické práce žáků hudebních tříd a umožní rodičům zhlédnout kulturní aktivity školy.
  • Slavnostní rozloučení s absolventy 9. ročníku je významnou kulturní a společenskou událostí školy. Akce vhodným způsobem prezentuje výsledky školy na veřejnosti a pozitivně ovlivňuje image školy.
  • Den otevřených dveří - každoročně je umožněno rodičům prohlédnout si prostory školy, navštívit výuku ve třídě, zhlédnout ukázky práce žáků, kulturní vystoupení a prezentaci vzdělávacího programu školy.

webové stránky: www.kotlarska.cz
e-mail: kotlarska@kotlarska.cz

Důležité odkazy