26. listopadu 2020

Zelný trh zdobí strom z Veverských Knínic

Zelný trh ozdobil vzrostlý strom, který městské části věnoval PharmDr. Dag Ružička. Rozsvícený bude v pátek 27. listopadu.

Smrk ztepilý stál ve výrobním areálu společnosti RosenPharma u budovy skladu a v bezprostřední blízkosti komunikace, po které do areálu přijíždějí nákladní automobily. Během let strom dorostl do takové velikosti, že začal výrazně zasahovat do silnice a projíždějící vozy ho ničily. Po odborném posouzení bylo majitelům doporučeno strom pokácet nebo ho významně ořezat, což mu ale mohlo uškodit. Proto se majitelé rozhodli 13 metrů vysoký smrk nabídnout městské části Brno-střed jako vánoční strom pro Zelný trh a na jeho místo vysadit nový.

Městská část nechala vypracovat znalecký dendrologický posudek, jehož cílem bylo zhodnocení stavu kmene, který má ve výšce 1,3 metrů průměr 51 centimetrů. Pomocí zvukového tomografu byl zjišťován stav pletiv kmene a přítomnost možných skrytých defektů. Posudek potvrdil, že strom je v pořádku a může být instalován na náměstí. Vánoční dominantou Zelného trhu bude do Tří králů, tedy do 6. ledna 2021.

Děkujeme panu Ružičkovi a jeho manželce za jejich dar a věříme, že strom na náměstí vytvoří pravou vánoční atmosféru.

Důležité odkazy