10. prosince 2020

Významné výročí Tepláren Brno připomínají nové stromy

Po dohodě s radnicí Brno-střed vysadily Teplárny Brno v listopadu deset platanů před areálem brněnského výstaviště a dalších třináct stromů na ulici Barvičova. Nové stromy mají upozornit na významné devadesáté výročí společnosti Teplárny Brno.

Výsadbou nových stromů se snaží společnost poukázat na důležitost ekologie, která je podstatná pro život ve městě. Podle odborníků jeden vzrostlý strom vyrobí denně kyslík pro tři lidi. I z tohoto důvodu se firma rozhodla rozšířit kapacitu brněnských zelených plic celkem o více než stovku nových dřevin. Nejenže vzrostlé stromy snižují v letních měsících teplotu v městské betonové džungli až o několik stupňů, ale fungují i jako filtr a pomáhají redukovat emise CO2.

Přestože výroba tepla a elektrické energie zůstane asi vždy průmyslovým oborem, který ovlivňuje životní prostředí, právě značný důraz na ekologický aspekt se stal pro brněnské teplárny typickým od počátku až dodnes. Spuštění provozu na Špitálce v roce 1930 znamenalo, že z Brna mohlo zmizet na sedm desítek továrních komínů. Až bude v následujících letech dokončena probíhající výměna zastaralých parovodů za moderní horkovody, bude to stejné, jako by z Brna zmizelo na deset tisíc aut. 

Sázení nových stromů proběhlo kvůli koronavirové epidemii bez účasti veřejnosti. Devádesátiny Tepláren Brno připomínají spolu s pamětní deskou platany před areálem brněnského výstaviště při ulici Křížkovského a stromy na ulici Barvičova. 

Důležité odkazy