27. července 2015

Veřejné zakázky na Brně-střed budou konečně opravdu veřejné

Koalice na Brně-střed připravila zásadní změnu v zadávání veřejných zakázek. Všechna výběrová řízení v hodnotě nad 50 tisíc korun budou zveřejňována na internetu. Svou nabídku tak může předložit jakýkoliv zájemce. Vedení radnice si od tohoto kroku slibuje především finanční úspory v řádech milionů korun, transparentnost veřejných financí a zvýšení důvěry občanů a podnikatelů k radnici největší brněnské městské části.

"Kdokoliv se může zaregistrovat na webových stránkách městské části. Mailem bude upozorněn, že je veřejná zakázka vypsána. Dozví se to i z úřední desky," nastiňuje starosta Martin Landa. Výběrová řízení budou zveřejňována na adrese: zakazky.brno-stred.cz.
Přijaté nabídky budou Radou městské části vždy posouzeny a bude vybrána ta nejvýhodnější.
Odstraní se neprůhledné procesy po minulém vedení radnice. To pro veřejné zakázky neveřejně oslovovalo pouze tři firmy, z jejichž nabídek se poté vybíralo. "Takový způsob zadávání veřejných zakázek byl značně netransparentní, nepřehledný a navozoval možnost korupčního prostředí," vysvětluje 1. místostarostka Michaela Dumbrovská.
Městská část tratila například při předraženém pojištění majetku městské části, za které minulé vedení radnice zaplatilo od roku 2009 téměř 24 miliónů korun. Pojistné smlouvy byly v roce 2009 z nejasných důvodů uzavřeny na čtyřnásobně vyšší částku než v předchozích letech, a to bez řádného výběrového řízení, čímž byl hrubě porušen zákon o veřejných zakázkách. "Městská část tak přišla nejen o miliony korun, ale v současné době jí za toto porušení zákona hrozí vysoká pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," upozorňuje tajemník úřadu městské části Petr Štika. Nejedná se přitom o ojedinělý případ. Bez kontroly veřejnosti tak radnicí protekly sumy v řádech miliard korun. „Například v rámci zakázky na zimní úklid se podařilo díky oslovení osmi firem místo standardních tří, které se navíc neustále opakovaly, ušetřit 1,4 milionů,“ uvádí 3. místostarostka Jasna Flamiková.
Opozice v čele s bývalým starostou Liborem Šťástkou (ODS) vypustila do médií zavádějící tvrzení o údajně pochybném výběru externí Advokátní kanceláře Coufal, Georges and partners s.r.o., která bude v případě potřeby některé zakázky nově administrovat. Nepravdy a fámy opozice měly v očích veřejnosti kompromitovat tuto razantní změnu a odvést pozornost od podstaty věci. "Zveřejňováním zakázek na internetu končí možnost ovlivňování zakázek, jako tomu bylo za temné éry ODS a ČSSD na Brně-střed," říká starosta Martin Landa.
Nový systém zadávání veřejných zakázek bude transparentní, snadno kontrolovatelný jak soutěžiteli, tak občany. Umožní vstup všem zájemcům o veřejnou zakázku. „Městské části může přinést úspory miliónů korun,“ dodává 2. místostarosta Jiří Švachula. Koalice Žít Brno, ANO 2011, KDU-ČSL a Strany zelených tak naplňuje jeden z hlavních bodů svého programového prohlášení.

TZ - Veřejné zakázky na Brně-střed budou konečně opravdu veřejné
Příloha - Fámy a nepravdy
Příloha - infografika
 

Důležité odkazy