21. listopadu 2011

Vánoční osvětlení rozsvítí Ekolamp

Vánoční výzdoba v Brně se rozsvítí koncem listopadu. Ekologickým partnerem osvětlení Vánoc na Zelňáku je společnost Ekolamp, která zajistí recyklaci vysloužilého osvětlení i pro brněnské domácnosti. V Brně je pro recyklaci vytvořeno více než 70 sběrných míst. Brňané mohou soutěžit o rozsvícené vánoční stromky www.rozsvitimevasevanoce.cz.

Vánoční osvětlení v Brně se jako každý rok rozsvítí vpředvečer Adventu, tedy 25. listopadu. „I letos bude ekologickým partnerem vánočního osvětlení Vánoc na Zelňáku společnost EKOLAMP, která zajišťuje recyklaci a ekologickou likvidaci úsporných světelných zdrojů a průmyslových svítidel“ říká starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka.

Klasické sváteční osvětlení spotřebuje denně energii, kterou by vyprodukovala malá vodní elektrárna. Proto i Brno postupně nahradilo klasické žárovky úspornými. „Osvětlení s tradičními žárovkami spotřebuje až osmkrát více energie než osvětlení s úspornými LED světelnými zdroji. Mají životnost až 100 000 hodin a počáteční investice se tak díky energetickým úsporám rychle vrátí,“ vysvětluje Alexandr Hanousek, jednatel společnosti EKOLAMP, která zajišťuje ekologickou recyklaci použitých světelných zdrojů.

Vánoční osvětlení ani úsporné zářivky do koše nepatří

Když úsporné světelné zdroje doslouží, měly by být recyklovány a nikoli skončit v běžném odpadu. Úsporné zářivky, výbojky či LED světelné zdroje totiž obsahují řadu cenných kovů a jiných druhotných surovin, které se vrátí do výroby. Kompaktní nebo lineární úsporné zářivky navíc obsahují malé množství toxické rtuti, která při nesprávné likvidaci zbytečně zamořuje životní prostředí. „Úsporné zářivky patří spolu s dalším elektroodpadem do sběrných dvorů či je lze odevzdat zdarma k likvidaci v každé prodejně elektra,“ upozorňuje Alexandr Hanousek.

V současné době je v Brně vytvořeno více než 70 sběrných míst, kam občané mohou vysloužilé zářivky odnést. „Sběrné nádoby jsou určeny pro zpětný odběr úsporných kompaktních zářivek, výbojek, lineárních zářivek a světelných zdrojů s LED technologií,“ vysvětluje Alexandr Hanousek. Aktuální informace o sběrných místech v celém Jihomoravském kraji a otevírací době jsou k dispozici na http://www.ekolamp.cz/.

Sběrné nádoby včetně dalších materiálů potřebných ke zřízení sběrného místa jsou dodávány zcela zdarma a společnost Ekolamp nabízí navíc i  motivační finanční bonusy. „Je proto řada důvodů, aby se do sběru vysloužilých úsporných zářivek v Brně zapojilo více institucí a organizací,“ dodává jednatel Ekolampu Alexandr Hanousek.

Brňané mohou soutěžit o rozsvícené vánoční stromky

Šíření povědomí o recyklaci vysloužilých úsporných žárovek podpoří v Brně vědomostní soutěž „Rozsvítíme Vaše Vánoce“.  Soutěžící musí v období mezi 16. listopadem až 16. prosincem správně vyplnit krátký kvíz na webu http://www.rozsvitimevasevanoce.cz/.

„Mohou vyhrát vánoční stromek v květináči s velkou sadou krásných ozdob a moderním LED diodovým osvětlením nebo zaslat Vánoční přání. Je připraveno 10 výher“ říká Radoslav Chmela, zástupce společnosti Ekolamp. Stromek lze pěstovat pro příští vánoční svátky, anebo jej vysadit do volné přírody.

INFOBOX:

  • vysloužilé úsporné zářivky je možné v Brně odevzdat k recyklaci na více než 70 sběrných místech
  • úsporné žárovky využívá více než 80 procent domácností
  • ekologicky je zlikviduje jen 40 procent domácností
  • více na www.ekolamp.cz

O společnosti EKOLAMP s.r.o.

Společnost EKOLAMP je neziskovou organizací, která byla v roce 2005 založena tuzemskými pobočkami společností Philips, OSRAM, GE Industrial a NARVA B.E.L./ČR. EKOLAMP vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení, jejich zpracování včetně následného materiálového využití a odstranění zbytkových odpadů.

Více informací na http://www.ekolamp.cz

Více informací poskytne:

Jan Hlaváč, mediální zástupce společnosti EKOLAMP
tel.: 777 076 760, jan.hlavac(zavinac)mediakom.cz

Ing. Radoslav Chmela, PR & Marketing Manager, společnosti EKOLAMP
tel.: 277 775 106, chmela(zavinac)ekolamp.cz

TZ_ekolamp.doc 

Důležité odkazy