28. září 2009

Vánoce na Středu: „Zelňák“ a „Moravák“

Hned dvoje vánoční trhy současně bude letos pořádat městská část Brno-střed: Vánoce na Zelňáku a Vánoce na Moraváku. „Každá z akcí bude mít svoji originální dominantu – na Zelném trhu to bude monumentální betlém Jiřího Halouzky, řezbáře z Jiříkova na Rýmařovsku, v parku na Moravském náměstí pak mobilní kluziště," uvedl starosta městské části Mgr. Libor Šťástka.

Vánoce na Zelňáku
Premiérovým místem pro vánoční trhy se letos stane prostor kolem kašny Parnas. Vánoce na Zelňáku – to je název vánočních trhů, které přinesou nový přístup ke konání podobných akcí v Brně. Neotřelá atmosféra první republiky, příjemná melancholie starých časů a kouzlo Vánoc budou směsicí, která jistě zavoní každému návštěvníkovi. Pořadatelem těchto trhů je městská část Brno-střed a realizátorem pak firma Promo Planet, s.r.o. Trhy se budou konat od 27. listopadu do 23. prosince 2009.
„Cílem akce je vrátit ducha Vánoc a vánočních tradic do středu města Brna tak, aby obyvatelé města cítili onu neopakovatelnou a jedinečnou vánoční atmosféru a pohodu. Snahou také je přicházet každý rok s jinou tématikou, ve které se budou Vánoce na Zelňáku odehrávat," popsal dramaturgické záměry Mgr. Tomáše Sedláček z agentury Promo Planet.
Ti, co na letošní trhy zavítají, mohou zažít Vánoce našich babiček a dědečků. Nechat na sebe působit předvánoční náladu starých časů a jejich pohodu. Cítit vůni vanilky, čerstvě pomletých ořechů, zašimrání práškového cukru v nose a především tu báječnou chuť poctivého cukroví, či jiných dobrot. Vidět, jak se dříve lidé oblékali a chovali, jaké ctili zvyky a tradice, co za dárky mohli najít pod stromečkem a jaká řemesla se tehdy provozovala. Každý večer budou odhalena některá z tajemství Vánoc, která již upadla v zapomnění. Děti si zaskotačí na dobových atrakcích a rodiče mohou nakoupit zboží přímo od těch nejlepších řemeslníků. Starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka k tomu doplnil: „Toto pojetí bude obnášet jak kostýmování prodejců, herců a doprovodných atrakcí, tak především pečlivý výběr trhovců a řemeslníků. Detailně propracovaný program má přispět k tomu, aby se návštěvníci opravdu ocitli v centru vánočních trhů ve stylu třicátých let minulého století."
Trhovci a řemeslníci jsou zastoupeni panem Janem Šedou, který je garantem kvality vybraných řemeslníků a výrobců právě pro Vánoce na Zelňáku. Jan Šeda spolupracuje s řadou muzeí, měst i agentur a podílí se na pořádání nejrůznějších reprezentačních akcích jak v naší republice, tak i v zahraničí. S pořádáním takovýchto trhů má sedmnáctileté zkušenosti.
Předpokládá se, že v době trhů bude k dispozici více jak 35 stánků řemeslníků a prodejců, 5 stánků s občerstvením a 1 pódium pro doprovodné programy. Kromě betlému se mezi atrakce bude počítat centrální pódium, mechanická zvonkohra, večerní ohňostroje u kašny Parnas, Ježíškova dílna a pošta, prezentace chráněných dílen a neziskových organizací a soutěže pro děti. Detaily programu budou postupně zveřejňovány na webových stránkách www.vanocenazelnaku.cz.
Na samotných trzích by se mělo objevit následující zboží a řemesla: slaměné vánoční ozdoby, barvení látek malbou na hedvábí i jiné látky, batikou či modrotiskem, perníky v regionálních vzorech, keramika točená i modelovaná, včetně regionálně příslušných stylů, kamenina, tkané vlněné výrobky, dřevěné valašské nádobí, vitráže, zvonařství, výrobky z přírodního korku, mašlářka, kožešníci, skláři – foukané vánoční ozdoby i sklo užitkové a dekorační, lesní zelené sklo, šperkař – šperk kovaný, skleněný, formičky na cukroví, astrologie a věštění budoucnosti, potřeby pro lazebnu – vonné soli, kované hlavolamy, malíři – i portréty přímo na místě, svíčkaři – svíčky lité, točené, máčené, cínaři – nádobí, šperk, vojáčci, platnéři a zbrojíři, kořenáři, medaři, mýdlaři, kameníci, řezbáři, dráteníci, kováři, květinářky a jiné vánoční zboží.


Vánoce na Moraváku
„O průběh dění na Moravském náměstí se postarají naše dvě příspěvkové organizace a vybraná agentura zajišťující stánkový prodej. Věřím, že budou příjemnou alternativou k trhům na náměstí Svobody a na Zelném trhu," popsal starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka již schválený záměr pořádání Vánoc na Moraváku. Ty proběhnou od 1. do 23. prosince.
Montáž a samotný provoz mobilního kluziště bude organizovat Sportovní a rekreační areál Kraví hora. Technologie umožňuje bruslení až do teplot kolem 10 stupňů nad nulou, plocha bude přístupná veřejnosti denně, a to v blocích o délce jeden a půl hodiny s přestávkami na úpravu ledu.
„Doprovodný program chystáme na víkendy – máme v plánu dětský karneval na ledě, oldies party na ledě či nějaké lehce sportovní ledové soutěže včetně exhibičního hokejového miniturnaje. A předběžně jsme dohodnutí s Jiřím Halouzkou, jehož betlém bude na Zelném trhu, že by předvedl, jak umí vyřezávat nejen ze dřeva, ale i z ledu," nastínil přípravy starosta Šťástka s tím, že zmiňovaný doprovodný program pro malé i velké bude mít na starost radniční „Kávéeska" – kulturní a vzdělávací středisko Brna-střed, druhá z podílejících se příspěvkových organizací.
Pokud jde o stánkový prodej, výběr organizátora ještě nebyl uzavřen. „Určitě chceme lidem a především dětem nabídnout občerstvení a nemohou chybět decentní a hezké ručně vyráběné vánoční dárky z přírodních materiálů," uvedl Libor Šťástka s tím, že hodlá určitou kapacitu nabídnout neziskovým organizacím a chráněným dílnám, které radnice dlouhodobě podporuje a spolupracuje s nimi, aby se zde prezentovaly. „Jestli budou chtít prodávat svoje výrobky, nebo si raději připraví nějaký program, necháme na jejich potřebách a nápadech. Vycházíme z toho, že o podobný typ spolupráce byl v minulosti vždy zájem a že lidé z neziskového sektoru nejlépe vědí, jaká forma prezentace jim pomůže. Samozřejmě je třeba s námi program konzultovat, ale v případné vzájemné domluvě problém nevidím," uzavřel starosta.
I tyto trhy najdete na webu, konkrétně na adrese www.vanocenamoravaku.cz.

 

Důležité odkazy