4. prosince 2017

To bude Jošt koukat

Mobilní kluziště na Moravském náměstí bylo zkolaudováno. Slavnostní zahájení provozu se uskuteční ve středu 6. 12. 2017 v 16.00 hodin.

Markrabě Jošt Moravský si na hemžení lidí kolem sebe už zvykl. Od středy se však kolem sochy poprvé v historii začnou prohánět bruslaři. Instalací Brusláku na Moravském náměstí městská část Brno-střed podpořila veřejné sportování pod širým nebem přímo v centru města.

„Centrem Brna projdou stovky lidí. Někteří do práce, další za nákupy, za kulturou, mnozí zde bydlí. Možnost projet se po ledě na bruslích, které si navíc lidé mohou zapůjčit přímo na místě, bude pro spoustu z nich další zajímavou atrakcí v zimním Brně,“ říká starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Ledová plocha o rozloze 860 m2 pojme kolem 80 lidí, kteří se mohou projíždět nejen kolem sochy, ale ve zpomaleném tempu i pod nohama koně. Aby nedošlo k úrazům, ať již bruslařů či koně samotného, jsou kolem sochy nainstalovány mantinely a nohy koně jsou obaleny ochrannou vrstvou pro poškození při výrobě ledu i proti případným oděrům od bruslí.

„Nemusí mrznout, aby kluziště fungovalo. Brňané si zabruslí i při vyšších teplotách. Nová kvalitní technologie na výrobu a údržbu ledové plochy umožní provoz i při poměrně vysokých teplotách do 13 stupňů. Kdyby byla návštěvníkům opravdu zima, nebo jim pohybem na čerstvém vzduchu  vyhládlo, mohou se občerstvit či zahřát teplým nápojem v přilehlém stánku,“ říká 1. místostarostka pro oblast bydlení, školství, občanských záležitostí a matriky JUDr. Michaela Dumbrovská.

Stánek s občerstvením i se zmíněnou půjčovnou bruslí v rámci marketingové podpory zajišťuje smluvní partner, který vzešel z veřejného výběrového řízení, společnost MEETING ZONE s.r.o., stejně jako ostrahu celého objektu. Náklady na služby tohoto partnera jsou uvedeny v tabulce v příloze tiskové zprávy. Pro úhradu těchto nemalých nákladů společnost MEETING ZONE s.r.o. uzavřela smlouvu s agenturou zastupující výrobce automobilů Mercedes-Benz Česká republika s.r.o. Provozovatelem Brusláku na Moravském náměstí je Sportovní a rekreační areál Kraví hora, příspěvková organizace městské části Brno-střed.  

A kdy že si u Jošta zabruslíme? Po slavnostním zahájení 6. prosince pak již denně, dokonce i na Štědrý den a na Silvestra. Provozní doba potrvá od 10 do 21 hodin, vždy ve dvouhodinových blocích, mezi kterými probíhá údržba ledu. Na Štědrý den se bruslí od 10 do 13 hodin, poslední den roku můžete strávit na ledě až do 21.30 hodin. Zavřeno bude pouze na Nový rok, kdy si i markrabě Jošt bude chtít odpočinout. Vstupné pro dospělé na jeden dvouhodinový blok bylo stanoveno na 100 korun, děti od 6 do 15 let a senioři nad 65 let a osoby ZTP/P zaplatí 60 korun. Děti do 6 let bruslí zdarma.

„U zařízení podobného druhu nelze očekávat, že bude výdělečné. Vnímáme to jako další možnost zpestření života Brňanů a zatraktivnění veřejného prostoru, nikoliv jako investici, která si nám finančně vyplatí. Všechno na peníze přepočítávat nelze, tím méně služba lidem,“ vysvětluje 4. místostarosta pro oblast ekonomickou, rozpočet a finance Ing. Martin Schwab.  

Zastupitel BcA. Petr Kalousek, který je autorem konceptu kluziště a stál u zrodu projektu, dodává: „Řešení ledové plochy je zcela unikátní v tom, že využívá mobiliáře náměstí tak, aby se stal integrální součástí kluziště. Kromě možnosti bruslení pod sochou je možné odpočinout nohám na kašně, dočasně sloužící jako lavice, nebo na lavičkách, které jsou včleněny přímo do mantinelů.“

Myšlenku zapojení jezdecké sochy podpořil i její autor Jaroslav Róna:

„Projekt kluziště na náměstí v tomto směru je jenom vítané rozšíření interaktivních možností sochy. Myslím, že v tomto by mělo Brno další světové prvenství.“ Architektonické řešení kluziště zpracovali Ateliér Chybík a Krištof ve formě studie a projektovou dokumentaci včetně detailů dodalo Studio Peers Ing.arch. Elene Sládkové.

„Adventní čas začal a naše radnice přichází jak s tradičními akcemi, tak i s novinkami. Ať už se rozhodnete strávit ho procházkami po vánočních trzích, aktivním pohybem na bruslích, či obě varianty zkombinujete, ať Vám čas čekání na Ježíška příjemně ubíhá,“ přeje starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Důležité odkazy