Školáci z Brna-střed zaznamenali dramatické životní osudy pamětníků v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Deset žákovských týmů ze čtyř základních škol, jejichž zřizovatelem je městská část Brno-střed, se zapojilo do unikátního projektu Příběhy našich sousedů. Závěrečná slavnostní prezentace jejich prací proběhla v úterý 24. června ve Společenském centru radnice na Dominikánské ulici.
Děti v rámci projektu, který po celé republice organizuje obecně prospěšná společnost Post Bellum ve spolupráci s místními samosprávami, ve svém okolí vyhledávají pamětníky války, totalitních režimů nebo holocaustu a jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do ucelených životních příběhů. Ty jsou poté uloženy na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a ve sbírce www.pametnaroda.cz. Kromě hlavního organizátora se v centrální brněnské městské části na projektu podílela i radnice Brno-střed a její kulturní a vzdělávací středisko.
„V Brně jsme se k projektu připojili jako první – chtěli jsme dát dětem neopakovatelnou příležitost poznat dramatické životní příběhy našich spoluobčanů či jejich blízkých,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka a dodal: „Žáci se tak mohli seznámit s pohnutými životními osudy židovského chlapce, jenž přežil koncentrační tábor, muže, který sloužil u Pomocných technických praporů, dívky ukrývající kněze před StB nebo letců bojujících v řadách RAF. A také se dozvěděli o hrůzách nacistické okupace, o těžké práci v jáchymovských uranových dolech či o nelidských podmínkách panujících v uherskohradišťské věznici.“
Vystoupení jednotlivých žákovských týmů hodnotila odborná porota. Ta vyhlásila jako nejlepší prezentaci žákyň ZŠ a MŠ Křídlovická 30b, které zpracovaly vzpomínky paní Aleny Tiché na jejího otce Oldřicha Zarembu. Druhé a třetí místo připadlo žákům ZŠ Bakalovo nábřeží 8. Jako druhé v pořadí bylo oceněno zpracování příběhu paní Mileny Blatné. A jako třetí záznam vzpomínek paní Vlasty Černé. „Oceňuji práci a snahu dětí při práci na projektu, stejně jako pomoc pedagogů. A velmi vážím ochoty pamětníků, kteří s dětmi sdíleli své životní zkušenosti,“ poděkoval všem účastníkům starosta Šťástka.
Tím ale Příběhy našich sousedů v městské části Brně-střed nekončí. „Na tradiční Den radnice, který pořádáme 28. září, představíme všechny příběhy zaznamenané v tomto vzdělávacím projektu veřejnosti prostřednictvím výstavy,“ řekl Libor Šťástka.
TZ-Školáci z Brna-střed zaznamenali dramatické životní osudy pamětníků