19. ledna 2017

Rozšíření počtu adventních trhů v centru města se návštěvníkům líbilo, potvrdil nezávislý průzkum Masarykovy univerzity

Zavedení několika novinek na adventních trzích se osvědčilo.

Nová koncepce adventních trhů na Moravském náměstí zaujala nejen v rámci využití prostoru v podobě šapitó, ale také v obsahovém pojetí. 

„Vyhřívané velkoprostorové stany byly věnovány nejen kvalitní gastronomii a regionálním produktům, ale také dílničkám se zaměřením na výrobu vánočních ozdob a ukázky adventních tradic našich předků. Vánoční atmosféru velmi pěkně doplňoval originální přírodní betlém Antonína Maloně,“ popsal radní Petr Kalousek. Kulturní program nabízel vystoupení dětských a studentských souborů, kapel a sborů, včetně venkovní premiéry představení Divadla Polárka s názvem Polárka nad Betlémem.

„Advent na Zelňáku se odehrával v tradičním duchu, kdy byl zachován lidový charakter akce, včetně doprovodného kulturního programu i výběru prodejců. Dispozice stánků byla nově upravena tak, aby bylo více prostoru pro návštěvníky. Už podruhé jsme využili nabídku vánočního stromů od dárců, tentokrát to bylo od manželů Sládkových z Modřic,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Po celou dobu konání Adventu na Zelňáku i Adventu na Moraváku byly prodejní stánky vyhrazeny pro dobročinné organizace, které měly možnost prezentovat se veřejnosti a prodejem výrobků zároveň získat prostředky pro svoji činnost. Na Zelném trhu se vystřídalo celkem 15 charitativních organizací s nabídkou netradičního rukodělného sortimentu, na Moravském náměstí mohli návštěvníci podpořit 10 charitativních sdružení.

Městská část Brno-střed byla organizátorem akcí s názvem „Advent na Zelňáku“ i „Adventu na Moraváku“. Turistické a informační centrum města Brna pořádalo „Brněnské Vánoce“ na náměstí Svobody a „Gurmánské Vánoce“ na Dominikánském náměstí.

Náměstí Svobody zkrášlil vánoční strom, který městu darovaly opět Bílovice nad Svitavou. Nově byl ozdoben tisíci LED světel a bílých koulí, což působilo velmi čistě a slavnostně.

V rámci programu na náměstí Svobody a v ulici Radnická se návštěvníkům poprvé představily prosklené city moduly. Na náměstí Svobody v nich mohli vstoupit do virtuální reality či si koupit originální suvenýry. V ulici Radnická pak prezentovaly bohatý program včetně December Design Days, Trhu neziskovek, prodeje vstupenek na Grand Prix České republiky či představení partnerských institucí.

Zásadní místo v program hrála skvělá gastronomie. „Na náměstí Svobody tak vznikl Velký zimní bar, který provozoval Bar, který neexistuje. Díky gastronomii zcela nově ožilo další náměstí – Dominikánské. Prezentovaly se na něm brněnské podniky zvučných jmen a návštěvníci měli možnost díky tomu ochutnat speciality nejen lokálního charakteru,“ vysvětluje Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, které adventní trhy pořádalo.

Také letos byly nápoje podávány do vratných hrnků a kelímků. Fungování celého systému opět zajišťoval Náš Ježíšek – Spolek pro tradiční Vánoce, který by vybrán na základě výběrového řízení. Mytí nádobí a logistiku zajistil Náš Ježíšek - spolek pro tradiční Vánoce, který byl vybrán na základě výběrového řízení. „Systém se osvědčil již loni, pro vánoční trhy 2016 jsme i na základě názoru veřejnosti doplnili nosiče systému o moderní a designové hrnky, které navrhl známý brněnský výtvarník Petr Kvíčala. Tyto hrnky byly červené a zdobily je motivy čtyř brněnských náměstí,“ doplňuje Petra Rusňáková, brněnská radní.

Z výsledků nezávislého průzkumu provedeného pracovníky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity u 502 respondentů vyplynulo, že dotazovaní byli spokojeni s rozšířením trhů na další náměstí, adventní tradiční atmosférou, doprovodným kulturním programem a systémem vratných hrnečků. Respondenti v anketě také uváděli nápady na zlepšení trhů, velmi často se objevoval námět na zrušení provozu tramvají na náměstí. A to s výjimkou speciálně vyzdobené vánoční tramvaje, jejíž provozování naopak ocenilo 90 % dotazovaných.

Důležité odkazy