19. listopadu 2012

Radnice městské části Brno-střed chystá na rok 2013 několik nových aktivit

Několik projektů, které rozšíří nabídku poskytovaných služeb především pro rodiny s dětmi a pro seniory, chystá na rok 2013 radnice městské části Brno-střed.

„Po úspěchu v prestižní soutěži Obec přátelská rodině, v níž jsme v roce 2010 obsadili druhé místo v kategorii obcí nad padesát tisíc obyvatel, jsme neusnuli na vavřínech a dál se snažíme hledat způsoby, jak rozvíjet a oživovat dění v městské části,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka a dodal: „Všichni víme, že finančních prostředků nemá momentálně veřejný sektor na rozhazování, proto se zaměříme na realizaci menších akcí, o kterých průběžně uvažujeme a u kterých záleží spíš na nápadu a na správném nastavení, než na nějakých masivních investicích.“

Rodiče a děti by měl oslovit plán – pracovně nazývaný Otevřená hřiště – na zpřístupnění školních sportovišť veřejnosti. „Do rekonstrukcí a vybavení hřišť a tělocvičen jsme v minulých letech vložili nemalé částky a rádi bychom část jejich kapacity nabídli k širšímu využití,“ popsal záměr starosta. Radnice uvažuje zatím o pilotním provozu na jedné škole, a to od září – je třeba zajistit správce, vyčíslit náklady a upřesnit způsob provozování. „Chceme, aby si děti pod odborným vedením zahrály třeba fotbal, basketbal, florbal a podobně na rekreační, nikoliv výkonnostní úrovni,“ pokračuje starosta.

Se sportem dětí a mládeže, tentokrát ovšem organizovaným, souvisí záměr zahájení komunikace se sportovními oddíly, působícími na území městské části Brno-střed. „V prvním fázi je třeba zmapovat, kolik a jakých organizací u nás působí, jakou zhruba mají členskou základnu a v jaké struktuře, jaké soutěže hrají, a také to, jaké mají při své činnosti problémy. Zároveň také získáme databázi klubů vhodnou ke zveřejnění na webu – jednak to považujeme za cennou servisní informaci pro občany a jednak hodláme s oddíly začít pravidelně spolupracovat, nabídnout jim možnost propagace v našem zpravodaji a na námi pořádaných akcích či pomoc s náborem v našich školách,“ vysvětlil Šťástka.

Radnice městské části Brno-střed by také chtěla instalovat na svém území několik volně přístupných knihovniček. „V malé míře jsme si to vyzkoušeli již letos o prázdninách na pláži, kde byly knihy návštěvníkům k dispozici. Nyní zvažujeme rozšíření na další místa a především celoroční provoz – v úvahu přicházejí především naše volnočasové provozovny, sportoviště, ale i budovy radnice,“ říká Libor Šťástka a vysvětluje: „Princip fungování je jednoduchý – čtenáři si knihu vyzvednou a po přečtení ji vrátí na libovolném z míst, kde budou knihovničky v provozu. Samotné obstarání publikací by nemělo být problematické – lidé určitě mají doma spoustu titulů, které je jim líto vyhodit a rádi je poskytnou k dalšímu smysluplnému využití. A také můžeme požádat o pomoc a spolupráci Knihovnu Jiřího Mahena.“

Rozšíření by se příští rok mohly také dočkat webové stránky radnice. Kromě již fungujícího volnočasového portálu by měly obsahovat i portál pro seniory. Podle starosty jsou dnešní senioři často velmi aktivní lidé, kterým užívání počítače nečiní žádné potíže, ale hledají specifický druh informací. „Ty bychom chtěli soustředit na webu na jednom místě. Že se bude jednat o vítanou službu, lze usuzovat ze zájmu o naši publikaci Radnice městské části Brno-střed seniorům,“ upřesňuje starosta.

Poslední připravovaná novinka je inspirována úspěšným projektem radnice pro začínající a méně známé hudebníky Music Point. „Nyní bychom podobný prostor pro prezentaci rádi dali také malým divadelním souborům. Z předběžných diskusí víme, že by o takový „Teatr Point“ byl mezi divadelníky zájem. Divadlo by se mohlo díky němu dostat víc z budov do ulic – jako oživení veřejného prostoru a nová zajímavá podívaná jak pro rodiče s dětmi, tak pro dospělé, by to bylo vítané,“ uzavírá představení plánovaných projektů na rok 2013 starosta městské části Brno-střed.

TZ-Radnice městské části Brno-střed chystá na rok 2013 několik nových aktivit

Důležité odkazy