3. prosince 2012

Radnice Brno-střed chce Brňanům nabídnout výhodnější přístup k čerpání svých služeb

Výhodnější vstup do kulturních zařízení a na sportoviště provozovaná městskou částí Brno-střed a do budoucna i možnost komfortnějšího využívání služeb příspěvkových organizací města, ale i jiných provozoven, institucí nebo firem – to vše by měla nabídnout Karta Brňana. Její zavedení chce iniciovat starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

„Město Brno a jeho městské části dostávají přes rozpočtové určení daní určité finanční prostředky – ty jsou z principu určeny k tomu, aby se za ně poskytovaly veřejné služby lidem žijícím v Brně, přesněji lidem, kteří mají v Brně trvalé bydliště. Momentální stav je ovšem takový, že za peníze určené Brňanům dotujeme provoz sportovišť a kulturních zařízení pro všechny, což se nám v dnešní ekonomicky nepříznivé době nezdá příliš spravedlivé,“ popsal důvody iniciativy starosta Šťástka.

Městská část proto přichází s návrhem zavést „Kartu Brňana“, slevovou kartu pro občany města Brna. Její vydávání obyvatelům Brna by mělo být bezplatné a její držitel by měl nárok na slevy v organizacích zřizovaných městskou částí. „Jde o projekt, který by měl posílit vazbu mezi městem a jeho občany. V první fázi jej hodláme pilotně zavést a vyzkoušet v rámci centrální městské části, u námi zřizovaných příspěvkových organizací. A umožnit Brňanům zvýhodněné využívání služeb koupaliště na Kraví hoře, Divadla Polárka, Klubu Leitnerova a Centra volného času Botanka,“ upřesnil Šťástka.

Zavedení slevové karty plánuje radnice během roku 2013. „V rámci přípravy tohoto projektu i v návaznosti na vyhodnocení pilotní fáze na Brně-střed budu hledat podporu v orgánech města Brna za účelem rozšíření celého systému a zapojení organizací, zřizovaných městem Brnem,“ nastínil další kroky starosta Šťástka.

Uplatnění slevové karty by se tak výrazně rozšířilo a Brňané by mohli výhodnější ceny využívat např. při vstupech do Domu umění, hvězdárny na Kraví hoře, městských lázní, brněnských divadel, Muzea města Brna, brněnské ZOO, v rámci koncertů brněnské filharmonie či využívání řady brněnských sportovišť. „Do celého projektu bych rád v budoucnu zapojil i další instituce sídlící v Brně, jako je Moravské zemské muzeum, Moravská galerie apod., budou-li mít o spolupráci samozřejmě zájem,“ uvedl Šťástka. Celá aktivita je totiž založena na dobrovolné bázi a zavedení slev v městských organizacích by nemělo být direktivní. Každá z nich má vlastní strukturu vstupného a slev, takže bude věcí dalších jednání, jak přesně a nejlépe Kartu Brňana v tomto smyslu, bez jakýchkoli negativních dopadů do jejich fungování, nastavit.

Záměr počítá i s tím, že by na základě předložení karty mohly poskytovat slevy i soukromé subjekty jako restaurace, kavárny, obchody či sportovní kluby a areály apod., pokud budou mít zájem do celého systému vstoupit.

Náklady na zavedení a provoz projektu nebudou vysoké, k jejich pokrytí by mělo přispět zapojení reklamních partnerů, případné využití stávajících příjmů města z tzv. hazardu a také předpokládaná vyšší návštěvnost u participujících subjektů a z ní plynoucí vyšší příjmy ze vstupného.

Karta Brňana má již svoji navrženou grafickou podobu, která bude ještě dopracována, také registrovanou ochrannou známku a internetovou doménu.

 

Základní parametry projektu slevové Karty Brňana

 

KDO BUDE DRŽITELEM KARTY A JAKÁ BUDE VÝŠE SLEVY?

Plnoletý občan města Brna, tedy ten, kdo má trvalé bydliště na území města

  • Předpokládaná sleva ve výši 10-20%. Její finální podoba bude odvislá od nastavení celého systému v průběhu roku 2013.
  • Záměr počítá i s hledáním vhodného modelu slev pro studenty, kteří se výrazně podílí na dynamice života města a také pro brněnské seniory, jejichž karta by byla navíc doplněna o praktické informace ze strany města, jako je tel. číslo na policii, zdravotní záchrannou službu a jiné vhodné údaje.

 

KDO BUDE POSKYTOVATELEM SLEVY V RÁMCI KARTY BRŇANA?

V pilotní fázi příspěvkové organizace MČ Brno-střed, tedy Sportovní a rekreační areál Kraví hora (koupaliště Kraví hora, kluziště Nové Sady a Kraví hora, skateboard areál Nové Sady) a Kulturní a vzdělávací středisko „U Tří kohoutů“ (Divadlo Polárka, Klub Leitnerova, Centrum volného času Botanka). 

V případě budoucího zapojení městských organizací pak:

  • divadla
  • galerie
  • muzea
  • knihovny
  • Lázně města Brna
  • Zoologická zahrada města Brna
  • sportoviště města

V případě zapojení ostatních kulturních institucí ve městě Brně:

  • Moravské zemské muzeum
  • Moravská galerie v Brně

V případě zapojení komerčních subjektů, sportovních organizací apod. – všichni ti, kteří do projektu vstoupí

 

KDY BUDE KARTA BRŇANA ZAVEDENA?

  • V roce 2013.
  • V rámci zavedení karty bude spuštěn web a sociální síť pro technické zázemí i propagaci projektu.

 

NA JAKÉ OBDOBÍ BUDE KARTA PLATNÁ?

Předpokládaná platnost karty je na jeden rok s tím, že v rámci nastavení systému bude preferováno, aby bylo možné platnost karty po daném období vždy obnovit s přihlédnutím k co nejmenšímu zatížení pro jejího držitele a co nejmenším nákladům pro město.

TZ-Karta Brňana

 

Důležité odkazy