Příběh s dobrým koncem – projekt prevence bezdomovectví slaví úspěchy
Už od roku 2012 se v Brně tvoří a probíhá projekt prevence bezdomovectví Armády spásy. A od roku 2014 se na něm podílí i městská část Brno-střed. Nyní se v rámci projektu podařil další úspěšný krok a jeden životní příběh má úspěšný konec v nájemním bytě v městské části Brno-střed.
Pan M. se stal klientem Armády spásy v roce 2012, kdy musel z důvodu výrazného zvýšení nájemného opustit pronajatý byt. Po několika měsících strávených v azylovém domě se mu podařilo získat tréninkový byt v projektu Prevence bezdomovectví, který Armáda spásy realizuje ve spolupráci s městskou částí Brno-střed. Přes svůj věk (pán je příjemcem starobního důchodu) se snažil o zvýšení svého příjmu a průběžně se zajímal o nabídky pronájmu obecních bytů. V květnu 2017 byla jeho žádost úspěšná. Pan M. tak po pěti letech nebude klientem Armády spásy, ale normálně bydlícím občanem města Brna v nájemním bytě spravovaném městskou částí Brno-střed. Nájemní smlouvu má podepsanou a od 1. 7. 2017 již bude bydlet v novém. To jsou základní jednoduchá fakta jednoho složitého životního příběhu.
„A dobrým zprávám není konec. Ještě v letošním roce, po ukončení oprav dalších pater domu na Bratislavské, plánujeme rozšíření spolupráce. Na základě dobrých výsledků dosavadní spolupráce Armáda spásy získá do nájmu dalších více než deset bytů,“ dodává místostarostka MČ Brno-střed, JUDr. Michaela Dumbrovská, do jejíž působnosti patří mimo jiné i oblast bydlení, školství a občanské záležitosti.
„Spolupráce s Armádou spásy je vynikající. Víme o sobě. Spolupracujeme. Pravidelně se setkáváme a řešíme případné provozní potíže. Jsem rád, že se obyvatelé domu na Bratislavské osamostatňují a přesouvají do běžných nájemních bytů,“ dodává Mgr. David Oplatek, člen Rady MČ Brno-střed, do jehož působnosti spadají právě věci sociální a zdravotní.
Projekt Prevence bezdomovectví začala Armáda spásy v Brně připravovat od roku 2012. Jeho smyslem bylo najít způsob, jak umožnit způsobilým a motivovaným klientům azylových domů přechod do běžného bydlení. V roce 2013 byla podepsána smlouva o spolupráci s první městskou částí Brno-sever. Výsledkem spolupráce bylo, že v květnu 2014 se do domu, konkrétně do 12 bytových jednotek na Francouzské ulici, nastěhovali první uživatelé. V roce 2014 byla podepsána druhá smlouva o spolupráci, tentokrát s městskou částí Brno-střed, kde v současné době Armáda spásy využívá 21 bytů na ulici Bratislavská. V roce 2016 byla podepsána smlouva o spolupráci s městskou částí Brno-Královo Pole, kde má Armáda spásy k dispozici jeden byt.
„Od února 2016 poskytujeme nájemní tréninkové bydlení na adrese Staňkova 4, kde je 11 bytových jednotek ve vlastnictví Armády spásy. Cílem projektu je rozvíjet dovednosti klientů takovým způsobem, aby byli v co nejkratší době zcela soběstační a nezávislí na sociální službě“, říká Pavel Kosorin, ředitel Centra sociálních služeb Staňkova 4, Armáda spásy.
Služba je poskytována podle zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách §69 terénní programy.