26. listopadu 2012

Partnerem vánočního osvětlení na Zelném trhu je i letos Ekolamp

Tradičním partnerem vánočního osvětlení Vánoc na Zelňáku je opět společnost EKOLAMP, která se stará o zpětný odběr a následnou ekologickou recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a průmyslových svítidel. V Brně je pro recyklaci vytvořeno více než 75 sběrných míst.

„Spolupráce s Ekolampem v rámci Vánoc na Zelňáku se nám osvědčila – vítáme, že se lidé mohou zajímavou formou seznámit s problematikou sběru a ekologické recyklace použitých úsporných světelných zdrojů a průmyslových svítidel,“ říká starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka.

Úsporné zářivky do koše nepatří

Klasické sváteční osvětlení spotřebuje denně energii, kterou by vyprodukovala malá vodní elektrárna. Proto i město Brno postupně nahrazuje klasické žárovky úspornými. Investice do nových světel se díky energetickým úsporám rychle vrátí.

Když úsporné světelné zdroje doslouží, měly by být recyklovány a nikoli skončit v běžném komunálním odpadu. Úsporné zářivky, výbojky či LED světelné zdroje totiž obsahují řadu cenných kovů a jiných druhotných surovin, které je možné opětovně využít. Některé světelné zdroje navíc obsahují malé množství toxické rtuti, která při nesprávné likvidaci zbytečně zamořuje životní prostředí. „Ročně končí na skládkách až 60 % doma použitých a vyřazených úsporných světelných zdrojů. To představuje značnou ekologickou zátěž více než tisíce tun směsi skla, plastů, kovů a hlavně zhruba 75 kilogramů toxické rtuti,“ upozorňuje Alexandr Hanousek, jednatel společnosti EKOLAMP, která zajišťuje jejich zpětný odběr a následnou ekologickou recyklaci.

Ročně přibývají desítky nových sběrných míst

V současné době je v Brně provozováno více než 75 sběrných míst, kam občané mohou vysloužilé úsporné zářivky, výbojky, lineární zářivky a světelné zdroje s LED technologií odnést. Z průzkumu, který si nechala společnost EKOLAMP vypracovat, vyplývá, že spotřebitelé jsou ochotni odnášet vyřazené zářivky průměrně do vzdálenosti maximálně 714 metrů. EKOLAMP se proto snaží vycházet občanům vstříc a rozšiřuje síť malých sběrných nádob v obchodních centrech, na městských úřadech nebo ve firmách. „Doposud jsme jich rozmístili více než patnáct set,“ dodává Alexandr Hanousek. Aktuální informace o sběrných místech v celém Jihomoravském kraji a otevírací době jsou k dispozici na www.ekolamp.cz.

Brňané mohou soutěžit o rozsvícené vánoční stromky

Šíření povědomí o recyklaci vysloužilých „úsporek“ podpoří v Brně vědomostní soutěž „Rozsvítíme Vaše Vánoce“. Soutěžící musí v období mezi 15. listopadem a 12. prosincem správně vyplnit krátký kvíz na webu www.rozsvitimevasevanoce.cz.

„Pro výherce je připraveno deset vánočních stromů v květináči se sadou krásných ozdob a moderním LED diodovým osvětlením,“ říká Alexandr Hanousek. Stromek lze pěstovat i pro příští vánoční svátky, anebo jej vysadit do volné přírody.

O společnosti EKOLAMP s.r.o.

Společnost EKOLAMP je neziskovou organizací, která byla v roce 2005 založena tuzemskými pobočkami společností Philips, OSRAM, GE Industrial a NARVA B.E.L./ČR. EKOLAMP vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení, jejich zpracování včetně následného materiálového využití a odstranění zbytkových odpadů.

http://www.ekolamp.cz/ a www.rozsvitimevasevanoce.cz

TZ-Partner vánočnho osvětlení na Zelňáku

 

Důležité odkazy