6. května 2024

Park na Moravském náměstí získal další ocenění

Zrekonstruovaný park na Moravském náměstí má na kontě další úspěch. Odborná porota mu udělila zvláštní cenu v soutěži Stavba roku Jihomoravského kraje 2023. Jedná se již o třetí ocenění, které park získal.

Stavba roku Jihomoravského kraje patří mezi tradiční soutěže, která zviditelňuje stavební, projektové či investorské počiny na jižní Moravě. V letošním 22. ročníku, mezi bezmála padesáti projekty, si získala přízeň odborné poroty i revitalizace parku na Moravském náměstí. Odborníci udělili obnově parku v centru Brna zvláštní cenu.

„Troufnu si říci, že výsledek předčil veškerá očekávání. Už při otevření parku jsem oceňovala využití technologií modrozelené infrastruktury a péči o zeleň. Místem pravidelně procházím a teď, po roce a půl od rekonstrukce, bych ještě vyzdvihla atraktivitu vodního prvku, nebo chcete-li brněnského moře, a citlivé zasazení kavárny do celého prostoru. Finance města vložené do tohoto projektu byly vynaloženy opravdu maximálně prospěšně. Navíc nás ohlas Moravského náměstí inspiroval k další podobné investici, kterou má být již nyní připravovaná revitalizace části parku Koliště v okolí Domu umění,“ řekla primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková (ODS).

Porotci udělení ceny zdůvodnili tím, že stavba důstojně reprezentuje město Brno a naplňuje vysokou úroveň jihomoravského stavebnictví. „Ocenění si velmi vážím. V pořadí se jedná již o třetí cenu, kterou revitalizace parku na Moravském náměstí získala od odborné veřejnosti. V roce 2023 byl zvolen Parkem roku a také získal ocenění Grand Prix od Obce architektů. Nejvíce mě ale těší, že se park stal po dokončení oblíbeným místem Brňanů a celoročně žije,“ sdělil starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl (ODS), který připomněl, že v soutěži Stavba roku Jihomoravského kraje uspěla městská část Brno-střed i v minulém roce. Tehdy porota ocenila nové wellness centrum v areálu Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora třetím místem v kategorii rekonstrukce staveb.

„Park na Moravském náměstí nekopíruje historickou stopu, ale vytváří soudobé pojetí veřejného prostoru, který je dostatečně velkorysý a vlídný zároveň. Myslím, že právě to je na nové podobě parku oceňováno nejvíce. Jako společnost se potřebujeme v prostoru cítit dostatečně bezpečně, důstojně, ale i svobodně,“ dodala Ing. arch. MArch. Janica Šipulová z architektonického studia Consequence forma architects s.r.o., které navrhlo proměnu parku.

Oprava Moravského náměstí skončila na podzim roku 2022. Investice do parku činila 132,5 milionu korun. Město Brno se podílelo 95,5 miliony korun, městská část Brno-střed přispěla 37 miliony korun. Ta navíc nesla náklady na zpracování architektonické soutěže, projektové dokumentace a ošetření kořenových systémů stromů ještě před zahájením rekonstrukce. Přípravné a projektové práce v součtu stály přibližně 10 milionů korun.

O projektu:

  • Autoři: Consequence forma architects s.r.o., Ing. arch. Martin Sládek, Ing. arch. MArch. Janica Šipulová, Ing. Klára Zahradníčková, MA. – vegetační řešení
  • Investor: statutární město Brno, městská část Brno-střed
  • Zhotovitelé: Skanska Central Europe, Skanska, a.s. – generální dodavatel
  • KAVYL, s.r.o. –  realizace krajinářských úprav (2022-2023)
  • Cercis, s.r.o. – realizace opatření  zlepšujících podmínky v kořenové zóně stromů (2020)
  • Josef Haško, Ing. Jiří Zapadlo – realizace arboristických zásahů (2020)
  • Mmcité, a.s. –  ­dodavatel mobiliáře a centrální lavice
  • O park pečuje: Odbor životního prostředí Úřadu městské části Brno-střed a KAVYL, s.r.o.

Důležité odkazy