4. ledna 2022

Očkování na náměstí Svobody nabídnou široké veřejnosti městská část Brno-střed a Společnost Podané ruce

Společnost Podané ruce o.p.s. ve spolupráci s městskou částí Brno-střed otevírá nové očkovací centrum na jednom z nejfrekventovanějších míst v Brně. Medical truck, ve kterém je možné podat až tisíc dávek denně, bude pro veřejnost otevřen sedm dní v týdnu.

Nové očkovací centrum na náměstí Svobody bude otevřené každý den od 8:00 do 12:00 a od 14:00 do 19:00. Zájemci o vakcínu se musí před očkováním registrovat. Na výběr mají mezi vakcínami od společností Pfizer a Moderna. Pojízdné očkovací centrum vzniklo ve spolupráci s městkou částí Brno-střed.

Společnost Podané ruce se dlouhodobě snaží očkování maximálně přiblížit lidem. Obzvláště v době, kdy o vakcinaci roste zájem i vzhledem k třetím dávkám, cítíme jako naši povinnost rozšířit své služby na další očkovací místo a pomoci s navýšením dosavadních brněnských očkovacích kapacit. Naše mobilní týmy už od loňského jara vyjíždí za nepohyblivými pacienty, ale očkujeme hromadně i ve firmách nebo malých městech a obcích. Je tedy logické, že jsme se rozhodli očkovat na takto frekventovaném místě, kterým denně prochází tisíce lidí. Centrum vzniklo ve spolupráci s městkou částí Brno-střed, aby se tím navýšil komfort a kapacity pro Brňany,“ komentuje očkování na náměstí Svobody Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce.

Starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl o spolupráci říká následující: „Chceme umožnit našim občanům se jednoduše naočkovat a tím přispět ke zlepšení situace v Brně. Velká denní kapacita, každodenní provoz a také dostupnost v centru města jsou podle mého názoru velmi důležitými faktory, které udělají očkování přístupnějším, protože centrem města denně projdou tisíce lidí ať už do práce, nebo jen tak na procházku. Nyní mohou své cesty využít i k vakcinaci. Jsem rád, že jsme mohli pomoci kolegům z Podaných rukou se zřízením tohoto centra.“

V medical trucku zvládnou medici naočkovat až 1000 lidí denně. „V případě potřeby jsme schopni kapacitu navýšit. Brňané mohou využít také naše očkovací centrum Bohéma v Janáčkově divadle, kde očkujeme i nadále s registrací i bez registrace,“ dodává Vobořil.

MUDr. Viktor Mravčík, epidemiolog a ředitel Společnosti Podané ruce pro výzkum a vzdělávání, k očkování říká: „Přeočkování populace výrazně zvyšuje míru kolektivní imunity a je pro další vývoj epidemie u nás zásadní. Platí to o to víc v situaci, kdy se u nás očekává rozšíření nové varianty Omicron. Ve Společnosti Podané ruce si uvědomujeme, že je třeba umožnit veřejnosti přístup k posilující dávce co nejsnadněji a co nejdříve. Jak ukazuje také naše studie, která sleduje dynamiku protilátkové odpovědi po očkování posilující dávkou, hladina neutralizačních protilátek po prvním měsíci se výrazně zvýšila. Klíčové je, jak se postvakcinační imunita bude vyvíjet dále. Náš soubor očkovaných dále sledujeme a další výsledky studie budeme mít k dispozici už příští měsíc.“

Očkování na náměstí Svobody potrvá až do konce března. Společnost Podané ruce také uvede příští týden do provozu mobilní laboratoř, která bude schopna vyhodnotiti až 1000 PCR testů denně. Značně se tak uleví dosavadním jihomoravským laboratorním kapacitám a lidé své výsledky získají v řádu čtyř až 6 hodin. Dále Společnost Podané ruce vydá v tomto měsíci brožuru v rámci informační kampaně #zpatkydozivota, která má vyvracet mýty a dezinformace o očkování.

Důležité odkazy