15. prosince 2021

Nabídneme první byty na opravu vlastním nákladem

Rada městské části Brno-střed schválila zveřejnění prvních vybraných běžných obecních bytů k pronájmu na dokončení oprav vlastním nákladem žadatele. Jedná se o deset bytových jednotek na ulicích Bayerova, Josefská, Masarykova, Orlí, Solniční a Tučkova a zájemci si o ně mohou požádat od 3. do 31. ledna.

Městská část Brno-střed vytvořila tuto možnost pro všechny, kdo si chtějí dokončit byt podle svých představ, vybrat si svou koupelnu, sladit podlahy s dveřmi nebo vymalovat svou oblíbenou barvou. Uznané náklady na opravy jim pak budou odečítány z nájmu. Základní podmínkou, kterou musí žadatel splnit, je jeho registrace o obecní byt a doložení všech platných dokladů.

„O možnost nabízet byty na opravu vlastním nákladem jsme usilovali velmi dlouho. Po všech formálních krocích je máme nyní připraveny a od ledna si o ně budou moci lidé žádat. Otevírá se tak možnost pěkného bydlení pro ty, kteří nejsou natolik movití, aby si mohli pořídit vlastní bydlení, ale přece by do svého budoucího bytu rádi něco vložili. Předpokládám, že takoví nájemníci budou v našich bytech bydlet dlouhodobě, budou tedy mít i zájem se o dům společně s ostatními starat a udržovat jej v pořádku,“ sdělil starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl (ODS).

Městská část Brno-střed před předáním bytu nájemci zajistí základní úpravy v rozsahu:

 • vyklizení bytu, odstranění všech poškozených částí a zařizovacích předmětů,
 • řešení případných dispozičních změn, například vybudování samostatné koupelny, pokud v původním bytě nebyla nebo byla zcela nevhodně umístěna,
 • provedení nových rozvodů vody, plynu, elektroinstalace, odpadů a systému vytápění,
 • oprava omítek po provedení výše uvedených oprav včetně finální vrstvy pro nanášení maleb,
 • výměna skladeb podlah, příprava povrchu na pokládku finální nášlapné vrstvy,
 • v případě historických budov repase původních oken a dveří, případně zajistí historicky přesnou repliku,
 • u kvalitních historicky dochovaných podlah zajistí i případnou repasi parket.

Nájemník si poté sám zajistí:

 • pokládku dlažeb a obkladů v koupelně a na toaletě podle vlastního výběru,
 • finální nášlapné vrstvy podlah v celém bytě – PVC nebo plovoucí podlahy,
 • pokud není byt v památkově chráněném objektu a původní interiérové dveře byly odstraněny, máte možnost dodat si interiérové obložkové dveře podle vlastního výběru,
 • zajistí si dodání a montáž zařizovacích předmětů, například toalety, umyvadla, svítidla, vany a podobně,
 • zajistí si výmalbu celého bytu podle svých představ.

„Je důležité vědět, že ceny za pořízení materiálu a provedení prací z úrovně nájemce jsou předem stanovené. Maximální částka pro umoření je stanovena na 2500 korun včetně DPH za metr čtvereční plochy bytu. Nájemce má možnost objednat si opravy u odborné firmy, nebo si může materiál nakoupit sám a práce realizovat svépomocí. Vždy však budeme kontrolovat a vyžadovat kvalitní provedení prací na úrovni odborné firmy. Naším cílem je pomoci nájemcům upravit si byt, jak chtějí, ale na druhou stranu chceme, aby provedené práce byly kvalitní,“ doplnil Ing. Ivo Komárek (ODS), radní Brno-střed, do jehož gesce patří oblast investice a správa bytových domů.

Podrobné informace o těchto bytech a také podmínkách, za kterých je možné o byt požádat a jak budou probíhat opravy vlastním nákladem, budou od 3. ledna zveřejněny na úřední desce radnice na www.brno-stred.cz.

Důležité odkazy