14. května 2024

Na Žlutém kopci je otevřený nový park s vyhlídkou na Brno

Nový park i s vyhlídkou se dnes otevřel veřejnosti na Žlutém kopci. Lidem přináší poutavý výhled na Brno a jeho dominanty, příjemné posezení v přírodě i potřebné propojení Masarykovy čtvrti se Starým Brnem.

Oživení parkové plochy mezi ulicemi Tomešova a Trýbova se plánovalo dlouhodobě. Místo bylo totiž ve špatném technickém stavu. Poslední úpravy se uskutečnily ve druhé polovině minulého století při takzvané akci Z. Městská část proto přistoupila k potřebným změnám.

„Obnovu parkové plochy mezi Tomešovou a Trýbovou ulicí jsme připravovali již od roku 2019, kdy byl představen záměr revitalizace. Samotná úprava území začala minulý rok v létě. Pracovníci odstranili nevyhovující chodníky, horní plochu propojili se schodištěm směrem k Pivovarské ulici a rozšířili nový park o dvě bývalé zahrádky. Výsledkem je nové veřejné prostranství s krásným výhledem na město,“ sdělil Ing. arch. Petr Bořecký (ANO), radní města Brna a zastupitel městské části Brno-střed.

Při úpravách pracovníci vybudovali nové cesty, instalovali mobiliář nebo několik pítek, která v lokalitě dosud chyběla. Součástí prací bylo rovněž vysázení nových stromů, rostlin a trávníků, které několik měsíců chránily ploty. Zahradníci je nyní odstranili, čímž oficiálně předali park do užívání veřejnosti.

 „Žlutý kopec představuje nejen pro Brňany ideální místo pro procházky a odpočinek v přírodě. Snažíme se proto stále zlepšovat podmínky pro veřejnost. Nynější rekonstrukce, při níž zahradníci vysázeli přes třicet stromů a desítky keřů, přímo navázala na práce z roku 2022 při ulici Trýbova. Tam pracovníci opravili hřiště pro míčové hry nebo vybudovali nové workoutové hřiště i veřejný gril,“ řekla 1. místostarostka městské části Brno-střed Ludmila Oulehlová (ANO), do jejíž gesce spadá oblast životního prostředí. 

„Nová parková plocha mezi Tomešovou a pivovarem je dalším krokem ke snížení deficitu veřejné zeleně na Starém Brně. Rozsáhlejší park nyní plánujeme vybudovat nad ulicí Hlinky směrem k Masarykovu onkologickému ústavu, kde naváže na park na Vaňkově náměstí,“ doplnil starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl (ODS).

Projekt rekonstrukce navrhla Ing. Eva Wagnerová společně s Ing. Ivanem Zbořilem. Práce si vzala na starost firma ZEMAKO, s.r.o. Městská část zaplatila za dílo 6,8 milionu korun, přičemž peníze na uskutečnění záměru poskytlo statutární město Brno.

Investice do zvelebování veřejných prostranství na území městské části tímto nekončí. Radnice chystá v blízké době například úpravu parku na Janáčkově náměstí nebo parku Danuše Muzikářové. V červnu se pak chystá slavnostní otevření parku „Pod hvězdami“ na Kraví hoře či revitalizovaného vnitrobloku v Bayerově ulici.

Důležité odkazy