25. ledna 2024

Na Úřad městské části Brno-střed lze vyrazit i s občankou v mobilu

Úřad městské části Brno-střed nově přijímá aplikaci eDoklady, která lidem umožňuje vytvoření elektronického občanského průkazu v mobilním telefonu. Prokázat se občankou v mobilu je možné nyní na pobočkách Miniúřadu na Dominikánské 2 a Nádražní 4, kde si lidé vyřídí běžnou agendu.

Městská část Brno-střed přistoupila k projektu eDoklady dobrovolně a o téměř rok dříve, než jí ukládá zákon. Ten počítá s tím, že občanku v mobilu budou územní samosprávní celky povinně uznávat od 1. ledna roku 2025.

 „Rozhodli jsme se připojit k projektu v předstihu, abychom lidem usnadnili komunikaci s úřadem a byli předem připravení na legislativní změnu. Prvním místem, kde je možné se prokázat elektronickým občanským průkazem, je Miniúřad. Příchozí si na přepážkách pracovišť vyřídí běžnou úřední agendu, jako je ověření podpisů nebo služba Czech POINT,“ sdělila radní městské části Brno-střed Mgr. Jiřina Fischerová (ANO 2011), do jejíž gesce spadá oblast občanských záležitostí a matriky.

Na Miniúřadě novinka funguje od začátku týdne. K ověření občanského průkazu v mobilním telefonu slouží webová aplikace, prostřednictvím níž si pracovníci ověří předložený doklad. Nadále platí, že návštěvníci se mohou prokázat i standardní plastovou občankou.

Miniúřad nebude jediné pracoviště, kde si letos lidé s elektronickou občankou vyřídí potřebné záležitosti. Dalším v pořadí bude matriční úřad, který podle časového harmonogramu Digitální a informační agentury bude přijímat aplikaci eDoklady od 1. července. I v tomto případě počítá Úřad městské části Brno-střed s tím, že se opět zapojí v předstihu. Na změnu se navíc postupně připravují i další pracoviště.

Důležité odkazy