2. července 2021

Na radnici bude zase kino

Nádvoří radnice Brno-střed na Dominikánské 2 se letos už posedmé stane kinosálem pod širým nebem. Promítat se bude každý den od 9. července do 27. srpna. Na programu nechybí dokumenty, severské filmy, výběr toho nejlepšího z Das Sommerkino, němý film i tančírny.

Zahajovací večer zpestří od 20.00 hodin koncert brněnské rockové kapely The Newmour Experience, na který naváže ve 21.30 hodin projekce klasického hudebního filmu Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. Koncert i první promítání budou tradičně zdarma.

„Dramaturgie letního kina Brno-střed se už tradičně zaměřuje na náročnějšího diváka a tvoří protiváhu k mainstreamové nabídce běžných kin. Program složený z pravidelných filmových cyklů doplní v letošním roce rock´n´roll dance party a swingové večery. Taneční večírky budou začínat už v 19.00 hodin, aby se návštěvníci před začátkem filmu stihli pořádně roztancovat. Diváci se mohou těšit třeba i na hudební snímek Viva Las Vegas s Elvisem Presleym v hlavní roli. Při swingových večerech budou tanečnímu reji na nádvoří vytvářet malebnou kulisu klasické americké grotesky,“ upřesnila za spolek Noční motýl, který se stará o dramaturgii a promítání, Monika Šimková.

Po několika letech se na program letního kina vrací němý film s živým hudebním doprovodem. Diváci se mohou ve středu 11. srpna těšit na excelentní grotesku s Busterem Keatonem Frigo plave, kterou doprovodí živá hudební improvizace v podání brněnské kapely Ty Syčáci.

„Spolek Noční motýl i letos odvedl výbornou práci a připravil velmi kvalitní nabídku filmů i doprovodného programu. Proto srdečně zvu všechny diváky, určitě si vyberou. Nádvoří radnice nabízí velmi příjemné a zajímavé kulisy, které zážitek z filmu ještě umocní. Já se do kina rád vydám také, určitě si nenechám ujít některý z filmů z cyklu Das Sommerkino,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl.

Úvodní a závěrečné představení letního kina je pro diváky zdarma, stejně jako projekce filmu Potomci lidí 23. července, která je součástí Festivalu Mendel.

PROGRAMOVÉ CYKLY:

Dokument

Důležité místo v programu letního kina mají dokumentární filmy. Fanoušci dokumentů se mohou těšit hned na tři nové české snímky. Film režiséra Martina Páva Vlci na hranicích sleduje návrat vlků do českých lesů a ukazuje náš rozpolcený vztah ke krajině na případu sporu obyvatel v malé obci na Broumovsku. Diváci jej v letním kině uvidí v pondělí 12. července. Následující týden v pondělí 19. července se bude promítat dokumentární snímek Lukáše Bulavy Králové videa, který vznikl v česko-slovenské koprodukci a mapuje časy, kdy našim videím vládly rychlodabingy, filmy se nakupovaly na černých burzách a hromadně se pořádaly domácí videoprojekce. Na pondělí 26. července je připraven intimní a zároveň humorný časosběrný portrét horníka z dolu Paskov, kterému zavřeli šachtu, s názvem Nová šichta.

Severské filmy

Stálicí v programu letního kina jsou skandinávské filmy. Letos je jich na programu osm a některé z nich jako Žena na válečné stezce, Muž jménem Ove, nebo Kurz negativního myšlení se pro velký úspěch vrací na plátno letního kina opakovaně. Novinkou je oceňovaný snímek klasika dánské kinematografie Thomase Vinterberga Chlast se skvělým Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který je na programu letního kina v úterý 27. července.  Mads Mikkelsen září i ve filmu Rytíři spravedlnosti. Hraje bývalého vojáka, který se vrací po tragickém úmrtí manželky domů a začíná pátrat po skutečných příčinách neštěstí, při kterém žena zahynula. Fanoušci Thomase Vinterberga se mohou těšit na projekci jednoho z nejznámějších filmů natočených podle zásad Dogma 95. Film Rodinná oslava hrajeme v úterý 24. srpna.

Das Sommerkino

Jedním s poznávacích znamení letního kina Brno-střed je i pravidelný cyklus nejlepších filmů z německy mluvících zemí, které se na plátně kina objevují díky dlouhodobé spolupráci s Goethe-Institutem. Diváci tak mají letos možnost opět vidět oblíbenou klasiku, jako jsou snímky Toma Tykwera Lola běží o život a 3, nebo komedii Wolfganga Beckera Good Bye, Lenin. Těšit se mohou i na nové filmy z německy hovořících zemí jako je oceňovaný rakouský snímek Oskar a Lili režiséra Arashe T. Riahiho, který je adaptací stejnojmenného románu Moniky Helferové. Sérii Das Sommerkino uzavře ve čtvrtek 26. srpna švýcarská komedie Procitnutí Mottiho Wolkenbrucha o nesmělém židovském mladíkovi, který se k nelibosti své ortodoxní matky zamiluje do nežidovské spolužačky. Německojazyčným filmům jsou v letním kině vyhrazeny čtvrteční večery a diváci je mohou zhlédnout za zvýhodněné vstupné 50 korun.

Otevřená radnice

V pátek 27. srpna se už tradičně koná akce městské části Brno-střed Otevřená radnice a na promítání letního kina je v tento den vstup zdarma. Pro diváky je připravena projekce kriminální komedie bratří Coenů Big Lebowski.

Organizační informace

Hraje se každý prázdninový večer, v červenci od 21.30 a v srpnu od 21.00 hodin na nádvoří radnice Brno-střed, Dominikánská 2.

Prodej vstupenek na místě vždy v den projekce půl hodiny před začátkem promítání. Vstupné je 100 korun, na filmy z cyklu Das Sommerkino pouze 50 korun.

Promítá se za každého počasí, v případě deště je část hlediště zastřešena. V areálu jev provozu stánek s občerstvením, na nádvoří kina platí zákaz kouření. Vychovaní psi nejsou na obtíž. Kompletní program letního kina najdete na http://kinobude.cz/.

Program filmových projekcí na Letním kině Brno-střed realizuje spolek Noční motýl ve spolupráci s Kávéeskou a městskou částí Brno-střed.

Důležité odkazy