10. května 2017

Měsíc do 6. ročníku Evropských her handicapované mládeže Emil Open

Do zahájení 6. ročníku Evropských her handicapované mládeže zbývá pouhý měsíc a přípravy jsou v plném proudu.

letošním ročníku chceme přivítat asi 800 účastníků ze 17 evropských zemí, zajistit jim zdarma nejen ubytování a stravu, ale především vytvořit profesionální zázemí, které jim umožní prožít výjimečnou atmosféru mezinárodní sportovní události,” řekl Pavel Zbožínek, prezident organizačního výboru Emil Open. Hry se budou konat od 7. do 11. června 2017 na několika místech v Brně a handicapovaní sportovci se budou moci utkat v pěti soutěžních sportech: atletika, plavání, golf, stolní tenis a boccia.

Evropské hry handicapované mládeže Emil Open jsou nejen vrcholnou sportovní akcí, ale i společenským setkáním mladých lidí se zdravotním postižením. Navíc se často jedná o první kontakt sportovce s profesionálním sportovním prostředím.

Největší sportovní hvězdou, která bude na začátku června v Brně k vidění, je bezesporu plavec Arnošt Petráček, olympijský šampion z Ria a čerstvý držitel světového rekordu na 50 m znak. „Mám teď teprve přípravné období, takže jsme vůbec nečekali, že bych mohl zaplavat takto dobře. O Sheffieldu se říká, že je tam hodně rychlá voda, tak možná i to pomohlo. Byl to neuvěřitelný pocit, když jsem viděl ten čas. V první chvíli jsem si myslel, zda není chyba v časomíře. Je to skvělá zpráva směrem k mistrovství světa v Mexico City, které bude letošním vrcholem." Petráček však nebude jediná hvězda Emil Open. Her se zúčastní i elitní česká handicapovaná oštěpařka Kateřina Nováková nebo britský handicapovaný golfista Ashley Harris.

Akce se koná pod záštitou řady významých osobností včetně hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka, primátora Statutárního města Brna Petra Vokřála a starosty městské části Brno-střed Martina Landy. Do podpory se však zapojují i brněnské univerzity.

„Věřím tomu, že všechny účastníky her, ať už z řad sportovců nebo doprovodu, město Brno, a jeho centrum obzvlášť, nadchne. Budu velice rád, pokud si ve svém nabitém sportovním programu najdou čas i na to, aby se s naším městem blíže seznámili, a aby se sem případně časem rádi vraceli. Pro naši městskou část je pak nesmírnou poctou, že náš plavecký bazén na Kraví hoře se stane jedním ze závodišť,” uvedl Martin Landa, starosta městské části Brno-střed.

Jsme velice vděční za podporu, která se nám v Brně ze strany kraje, města i městské části dostala. Všechny akce budou díky tomu dobře dostupné veřejnosti a věřím, že se sport handicapovaných dostane díky Emil Open více do povědomí,” konstatoval Pavel Zbožinek.

Evropské hry handicapované mládeže jsou mezinárodním sportovním a společenským setkáním mladých lidí se zdravotním postižením. Očekávaným počtem účastníků, mezinárodním pojetím, rozsahem sportovních aktivit doprovodného a kulturního programu se jedná o ojedinělou akci evropského formátu.

Organizátorem her je Nadační fond Emil, který je známý především díky úspěšnému pořadatelství mezinárodních sportovních událostí. Nadační fond Emil v minulých letech úspěšně pořádal pět ročníků Evropských her handicapované mládeže, kterých se od roku 2009 zúčastnilo přes 2400 účastníků ze 14 států Evropy. V roce 2016 byl pořadatelem Světových her handicapované mládeže / IWAS U23 World Games Prague 2016.

Více na https://www.emilopen.cz/, respektive www.facebook.com/EmilOpen2017.

Důležité odkazy