22. června 2020

Letní kino Brno-střed bude na nádvoří radnice už pošesté

Das Sommerkino, dokumenty, severské filmy i česká klasika se i letos budou promítat na nádvoří radnice Brno-střed. Kino se otevře 26. června a bude v provozu denně až do 29. srpna.

První promítací večer už tradičně zahájí ve 20.00 hodin koncert brněnské kapely Panracek a ve 21.30 hodin diváky čeká film Jízda režiséra Jana Svěráka s Aňou Geislerovou, Radkem Pastrňákem a Jakubem Špalkem v hlavních rolích. Vstup na zahajovací večer je zdarma.

„V letošním roce více než kdy jindy rezonuje naše heslo Kino bude a jsme skutečně rádi, že je stále pravdivé. Po měsících nejistoty, zda bude možné v létě pořádat hromadné kulturní akce, se už nemůžeme dočkat, až se 26. června 2020 otevřou brány letního kina Brno-střed,“ uvedla za spolek Noční motýl, který se stará o dramaturgii a promítání, Monika Šimková.

Dramaturgie letního kina Brno-střed se už tradičně zaměřuje na náročnějšího diváka a tvoří protiváhu k mainstreamové nabídce běžných kin. Promyšlený dramaturgický koncept složený z pravidelných filmových cyklů v letošním roce doplní Rock´n´roll dance párty a Swingové večery. Taneční večírky v rock´n´rollovém rytmu budou začínat už v 19.00 hodin a po tanečním úvodu na ně v čase klasického začátku kina, tedy od 21.30 hodin v červenci a od 21.00 v srpnu, naváže projekce filmu.

„Diváci se mohou těšit třeba na hudební snímek Jailhouse Rock s Elvisem Presleym v hlavní roli, nebo na absolutní filmovou klasiku Rebel bez příčiny s Jamesem Deanem a Natalie Wood v hlavních rolích,“ doplnila Monika Šimková.

Po roční přestávce se na program letního kina vracejí také Swingové večery, které jsou u návštěvníků velmi populární. Nádvoří radnice při nich už v 19.00 hodin zaplní stylově oblečení tanečníci, jejichž party v rytmu swingu ve 21.30 hodin doplní projekce klasických amerických grotesek.

„Jsem moc rád, že dramaturgii našeho kina tvoří odborníci ze spolku Noční motýl, protože výběr filmů je podle mého názoru velmi kvalitní a nabízí jak velmi tradiční, tak i neokoukané tituly. Srdečně proto zvu Brňany i turisty, protože si zaručeně vyberou. Osobně se moc rád přijdu podívat na poslední film Pedra Almodovara Bolest a sláva, který mně loni utekl stejně jako Deštivý den v New Yorku Woodyho Allena. A pokud budu mít volno, ještě bych šel znovu na německý film U zlaté rukavice a moc rád se s návštěvníky také potkám na Otevřené radnici 28. srpna,“ pozval do letního kina Ing. arch. Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed.  

 

PROGRAMOVÉ CYKLY

Dokument

Pondělní večery jsou v letním kině již tradičně vyhrazeny dokumentárním filmům české i zahraniční produkce. Dokumentární cyklus zahájí oceňovaný snímek Free Solo, strhující sportovní dokument přinášející portrét jednoho z nejlepších světových horolezců Alexe Honnolda. Diváci se mohou těšit na životopisný snímek o italské operní legendě Lucianu Pavarottim nebo na filmovou verzi životního příběhu fenomenálního fotbalisty Diega Maradony o jeho cestě na vrchol a zase zpět. Dokumentární cyklus doplňují oceňované české snímky V síti a Dálava.

Severské filmy

Ke žhavým letním večerům v kině se skvěle hodí chladivé skandinávské filmy. Na programu letního kina jsou už stálicí a mají své oddané fanoušky, kteří se tentokrát mohou těšit na norskou komedii Na západ o cestě otce a syna na mistrovství Norska v patchworku, nebo na finské komediální drama Nicota o umělcích a konfliktech mezi opravdovým uměním a komerčním kýčem. Poznávacím znamením skandinávských filmů je specifický chytrý humor, což je i případ islandské komedie Žena na Válečné stezce, kterou diváci uvidí 21. července, nebo švédské komedie Volej mámu, která je připravená na 16. srpna.

Das Sommerkino

Jedním z poznávacích znamení letního kina Brno-střed je i pravidelný cyklus nejlepších filmů z německy mluvících zemí, které se na plátně kina objevují díky dlouhodobé spolupráci s Goethe institutem. Na plátno kina se tak opět vrátí oceňovaný dokument Vila Tugendhat, stejně jako klasika od Wernera Herzoga Aguirre, hněv Boží s Klausem Kinskim v hlavní roli. Diváci se mohou těšit na řadou mezinárodních cen ověnčený snímek režisérky Caroline Link Za hranicí ticha z roku 1996, nebo na snímek z roku 1980 z východoněmecké produkce Sólo pro Sunny, za který představitelka hlavní role Renate Krößner získala Stříbrného medvěda za nejlepší ženský herecký výkon.

Otevřená radnice

V pátek 28. srpna od 14.00 hodin se už tradičně koná akce městské části Brno-střed Otevřená radnice a na promítání letního kina je v tento den vstup zdarma. Pro diváky je připravena projekce švédské komedie Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel natočené podle úspěšného románu Jonase Jonassona.

Definitivní tečku za letním kinem udělá v sobotu 29. srpna česká filmová klasika Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Organizační informace

Začátky představení jsou v červnu a červenci ve 21.30 a v srpnu už ve 21.00 hodin.

Promítá se za každého počasí, v případě deště je část hlediště zastřešena. Na nádvoří je v provozu stánek s občerstvením, platí zde zákaz kouření, vychovaní psi nejsou na obtíž.

Google kalendář s programem letního kina a po zbytek roku i černopolní Kinokavárny si můžete do svých mobilních zařízení nasdílet na adrese: https://goo.gl/MH07iC a mít ho tak stále po ruce.

Letní kino Brno-střed vzniká ve spolupráci radnice Brno-střed, spolku Noční motýl a Káveesky, příspěvkové organizace městské části Brno-střed.

Důležité odkazy