2. prosince 2019

Laďka Kozderková a Ladislav Kozderka mají pamětní plastiku

Dva brněnské rodáky nově připomíná umělecká plastika. V předzahrádce činžovního domu na adrese Jana Uhra 26 v Brně – Veveří upoutá pozornost kolemjdoucích dílo připomínající klavír s kovovým kotoučem. Tato plastika připomíná herečku a zpěvačku Laďku Kozderkovou a jejího otce Ladislava Kozderku. Rodina žila na zmíněné adrese mnoho desetiletí, a proto realizátoři vybrali právě toto místo.

Ladislav Kozderka (1913–1999) – byl významný brněnský skladatel, dirigent a klavírista. Absolvoval brněnskou konzervatoř a v letech 1941 – 1974 působil v Československém rozhlase Brno. V roce 1951 založil Brněnský estrádní rozhlasový orchestr (BERO). Byl autorem mnoha úspěšných skladeb, asi nejznámější je swingový evrgrýn Měsíc ve víně. V 80. a 90. letech vedl v Brně-Bystrci dětský pěvecký sbor Vrabčáci. Ladislav Kozderka patřil k osobnostem, které výrazně formovaly podobu brněnské populární hudby, zejména v 50. a 60. letech 20. století.

Laďka Kozderková (1949–1986) – byla přední česká muzikálová herečka. Vystudovala brněnskou konzervatoř a po krátkém angažmá v divadle Rokoko se stala sólistkou Hudebního divadla v Karlíně. Její profesní výkony byly podle odborníků na muzikálový žánr srovnatelné se světovými produkcemi v Londýně nebo na Broadway. Svědčí o tom například její ztvárnění hlavní role v muzikálu Hello, Dolly! Laďka Kozderková byla také oblíbenou filmovou herečkou  a výraznou stopu zanechala i v televizní tvorbě hlavně v komediálních rolích. Nepřehlédnutelná je také její pěvecká tvorba, o čemž svědčí desítky vydaných singlů, LP desek a CD alb.

V roce 2019 si připomínáme hned dvě jubilea těchto osobností. V červnu uplynulo 70 let od narození Laďky Kozderkové a v prosinci to bude 20 let, co odešel Ladislav Kozderka. Dvojice příznivců Laďky Kozderkové – Jan Herget a Jaroslav Veselka proto přišla s nápadem připomenout tyto dvě významné osobnosti. Za rodinu Kozderkových jim byl ochotným pomocníkem Ladislav Kozderka mladší. Výsledkem je plastika, jejíž autorem je Doc. Mgr. Jaroslav Koléšek ArtD., vedoucí katedry sochařství na Fakultě umění Ostravské univerzity. Ve svém díle pracuje se symbolikou znázorňující umělecký žánr, kterému se obě osobnosti věnovaly a asociující jejich povahové rysy. Základem je klavír symbolizující především Ladislava Kozderku, coby klavíristu a skladatele. Z tohoto základu vyšla jako slunce tvorba jeho dcery Ladislavy. Svou povahou, uměleckým názorem a odlišnou energií se v dospělosti výrazně vymezila vůči směru, který si pro ni otec plánoval. Tento vnitřní konflikt symbolizuje kovový kotouč připomínající slunce, dále nejtypičtější účes Laďky Kozderkové a také ozubenou pilu. Za toto umělecké ztvárnění se plně staví rodina Kozderkových. Jmenovitě například dcera Ladislava Kozderky a sestra Laďky Kozderkové historička výtvarného umění PhDr. Alena Podzemná:

"Tato nečekaná kombinace může na první pohled působit šokujícím dojmem, ale právě takový kontrast dokonale vystihuje střet dvou výrazných uměleckých osobností, jejich povahy i duchovní svět. Harmonizující konzervativní základ našeho otce Ladislava Kozderky vyrůstající z klasického školení na brněnské konzarvatoři a současně inspirovaný jazzem a moderní taneční hudbou proťala Laděnka svou energičností a svéhlavostí, se kterou si zvolila svou vlastní cestu. Její hlas měl říz a intonace byla milimetrově přesná. Navíc oběma byl bytostně vlastní humor, nadsázka a sebeironie, což v sobě navrhovaná podoba plastiky také obsahuje."        

Projekt bylo možné realizovat díky ochotě a vstřícnosti majitelů domu Stanislavu a Jarmile Nedělovým. Záštitu nad projektem převzal starosta městské části Brno-střed Ing.arch. Vojtěch Mencl městská část Brno-střed výrobu plastiky také finančně podpořila.

Důležité odkazy