21. ledna 2020

Kulhavý šermíř: divadlo Polárka představí příběh malíře Jaroslava Čermáka

Nejnovější premiéra Divadla Polárka zpracovává životní osudy českého malíře Jaroslava Čermáka, který se v devatenáctém století proslavil v zahraničí. V Čechách je však dnes jeho jméno prakticky neznámé. Inscenace je určena pro dospělé publikum a děti od jedenácti let. O scénář a režii se postaral Matěj T. Růžička.

Mezi osobnostmi devatenáctého století, o nichž se učíme v dějepise, najdeme Boženu Němcovou, Josefa Kajetána Tyla nebo Josefa Jungmanna. Nenajdeme tu Jaroslava Čermáka a nenajdeme tu spoustu dalších. Jaroslav Čermák byl přitom ve své době ve světě pravděpodobně jedním z nejznámějších Čechů. Jako malíř působil převážně v Paříži a věnoval se romantické historické malbě.

Překračoval různé hranice: geografické, společenské či hranice zákona. Celý život se potýkal se zraněnou nohou, cestoval po různých koutech Evropy, stýkal se s bojovníky proti různým režimům, rakouskému a francouzskému císařství či osmanským Turkům. Stále ale zůstával podivným způsobem svobodný. Jeho život v románu Kulhavý šermíř zpracoval brněnský spisovatel a pedagog Antonín Zhoř.

Inscenátoři chtějí představit studentům druhého stupně základních škol, středoškolákům i dospělým divákům hrdinský příběh silného jednotlivce na pozadí bouřlivých politických proměn Evropy devatenáctého století.

Inscenace nese podtitul ...díky Kačenovi. 25. ledna 2020 měla být původně uvedena autorská inscenace režiséra Jana Kačeny, zpracovávající život posledního apačského válečného šamana, Geronimo. Kvůli vážným zdravotním důvodům byla zrušena. Kolektiv Divadla Polárka, kde Kačena odstartoval linii představení na Malé scéně svou Školou Malého stromu, takto přeje Kačenovi hodně síly a díky...

Tým, který si Matěj T. Růžička do divadla přivedl, tvoří kostýmní výtvarnice Kateřina Bláhová, světelný designer Bob Racek a tvůrce scény Jaromír. Autory scénické hudby jsou Adam Hlavatý a Jáchym Panáček. Kromě herců ze souboru Divadla Polárka se představí i hosté: Marie Nešporová a Monika Okurková v alternaci s Annou Hřebíčkovou. Titulní roli Jaroslava Čermáka ztvární Alfred Texel.

 

Kulhavý šermíř

  • Scénář a režie: Matěj T. Růžička
  • Dramaturgie: Karolina Ondrová
  • Scéna: Matěj T. Růžička, Jaromír
  • Kostýmy: Kateřina Bláhová,
  • Asistent kostýmů: Julie Ema Růžičková
  • Hudba: Adam Hlavatý, Jáchym Panáček
  • Světelný design: Bob Racek
  • Pohybová spolupráce: Tomáš Sukup
  • Asistent režie: Sabina Kašparová

Divadlo Polárka zřizuje městská část Brno-střed.

Důležité odkazy