I UPROSTŘED připomene srpnové události 1968
K výročí událostí z 21. srpna 1968 připravuje festival Uprostřed jedinečnou akci, která se bude konat od 16.00 hodin na Malinovského náměstí před OD Centrum. Účastníci festivalu se mohou těšit na taneční představení, koncerty, projekce a tematickou výstavu. Tematicky zaměřený program si připravilo i Letní kino Brno-střed.
Odpolední program zahájí taneční vystoupení POCHODNĚ_Torch of Freedom od kulturní organizace ProART, věnované nesvobodě roku 1968, vzpomínce na Jana Zajíce a jedné Evě, která nakonec neuhořela. Druhý taneční kus ponese název JAN 2018 a bude věnován památce a odkazu Jana Palacha, který vznikl ve spolupráci ProART a izraelského tanečníka a choreografa Nir Ben Gala. Následovat bude projekce krátkého filmu Invaze 1968 režiséra Karla Čtveráčka. Tento film rozhýbe snímky slavného fotografa Josefa Koudelky, zachycující vpád vojsk Varšavské smlouvy do Prahy. Hudební složku filmu vytvořil skladatel Ivan Acher.
Na celé akci bude také k vidění výstava kopií rezolucí, plakátů, básní a vzkazů z brněnských ulic ze srpna 1968, jejichž originály byly nedávno nalezeny při stěhování archivu České televize.
O hudební část se postará Panoptikum (underground, psychedelický rock) se svým charakteristickým zvukem a osobitou atmosférou. Dále Science Killer, kteří jsou příkladem toho, jak k sobě ladí drone, blues a garage a brněnská indie kapela Ette Enaka. Výroční program bude uzavřen after party od 22.00 hodin v Kabinetu Múz pod taktovkou DJ Giovanniho.
Festival UPROSTŘED se koná pod záštitou primátora města Brna Ing. Petra Vokřála a městské části Brno-střed, která je jeho organizátorem. Bližší informace o programu najdete na webových stránkách festivalu www.festivaluprostred.cz nebo na fb události.
Události 21. srpna 1968 si připomene i program Letního kina Brno-střed. Do programu kina jsme zařadili dva dokumentární snímky z brněnského studia České televize – Brno 1968: Trosečníci z Kojálu a Brno 1969. Vstup na tyto projekce bude zdarma.
I Československá televize tehdy hledala cesty, jak dál vysílat a objektivně informovat. Z profesionálních studií se štáby stěhovaly do sklepů a na periferie, do lesů. Díky nasazení redaktorů, kameramanů a techniků se brněnskému studiu podařilo vysílat plných sedm dní, nejprve přímo z televizního vysílače Kojál, potom z brněnského pracoviště Akademie věd a nakonec z vojenského prostoru ve Vyškově. Televizní dokument přináší svědectví pamětníků i unikátní záběry z tehdejšího vysílání. Příběh na krátký čas skutečné novinářské svobody je i příběhem lidského hrdinství a odvahy, ze kterých se rodila občanská společnost. Dokument Brno 1969 je pak invenční kombinací výpovědí pamětníků, dobových fotografií, filmových záznamů, hudby, strohé řeči vyšetřovacích spisů a policejních hlášení, který podává živý portrét 21. srpna 1969.