Funkcionalistická čekárna na Obilním trhu by měla ožít
Radnice městské části Brno-střed chce opravit funkcionalistickou čekárnu na Obilním trhu a najít pro ni smysluplné využití. Nabízí se například provoz kavárny či infocentra – každopádně i s původními veřejnými záchodky v podzemí.
Stavba na brněnském Obilním trhu, která je spojením čekárny a podzemních veřejných wc, je sice památkově chráněným objektem, ale již několik let je v dezolátním stavu a stále chátrá.
"Uvítali jsme velmi originální návrh ateliéru RAW, který zde chce umístit kavárnu," řekl starosta městské části Brno-střed Mgr. Libor Šťástka a dodal:"Podle předběžných propočtů by ovšem tak malý podnik nemohl fungovat na ryze ekonomické bázi, takže přemýšlíme nad tím, že bychom její provoz za symbolických podmínek nabídli nějaké neziskové organizaci, která by zde našla uplatnění pro své handicapované klienty."
Další možností, jak místo využít, je zřízení informačního centra."Vzhledem k tomu, že se celé okolí stalo přirozeným místem pohybu maminek a rodičů a také místem relaxace seniorů, přijde nám logické uvažovat o zřízení provozu infocentra, které by se zaměřilo na tyto dvě významné skupiny obyvatel," popsal další z možných variant starosta.
Je také možné pouze zrekonstruovat přístřešek jako ochranu pro cestující, čekající na městskou hromadnou dopravu.
Formou ankety ve zpravodaji a na webových stránkách se radnice pokusí vyvolat diskusi, která by mohla přinést i další náměty. "Nad těmi nejzajímavějšími bychom se pak rádi sešli především s památkáři, abychom zjistili, co je a není z jejich pohledu realizovatelné," popsal další postup Šťástka. Jakmile z jednání vzejde reálné řešení, je radnice připravena jednat s vedením města a se stávajícím vlastníkem, což je dopravní podnik, o tom, kdo bude mít zastávku ve správě a kdo bude zajišťovat její provoz. Prakticky ve všech uvažovaných variantách se počítá s tím, že by se zprovoznila veřejná wc v podzemí.
Čekárnu pouliční dráhy na Obilním trhu navrhl v roce 1926 architekt Oskar Poříska a o dva roky později byla postavena – zajímavostí je mimo jiné fakt, že původně mělo minimálně část prostoru podzemních záchodků osvětlovat denní světlo procházející přes skleněnou podlahu. Ta je však již několik let z bezpečnostních důvodů překrytá dřevěnými deskami. Právě Poříska je autorem i dalších slavných veřejných záchodků v Brně: vytvořil i dva podobné záchodky pro dnešní Moravské náměstí a také slavný Hříbek pro náměstí Svobody. Mezi Pořískovy stavby patří v Brně například dům Convalaria na nároží ulic Veselé a České či objekt Biskupského gymnázia.
Park na Obilním trhu vznikl na počátku 20. století. Předtím sloužil jako cvičiště koní, důl na hlínu či tržiště. Místo je ve správě městské části Brno-střed a je v současnosti velmi navštěvovaným městským prostorem. Jednak plní funkci pobytového parku a jednak jde o důležitý pěší koridor od rušné ulice Úvoz směrem k ulicím Gorkého a Veveří. V severní polovině parku bylo radnicí vybudováno oplocené dětské hřiště, které bylo v roce 2008 vybaveno atraktivními herními prvky. Celkové náklady dosáhly částky přes milión korun.