11. dubna 2022

Dokončili jsme rekonstrukci domu na Vídeňské 11

Městská část Brno-střed úspěšně dokončila kompletní rekonstrukci bytového domu na ulici Vídeňská 11, dům byl zkolaudován a přivítal už i první nájemníky. Celkem nyní nabízí 20 bytů a 2 nebytové prostory pro obchod či služby.

Zásadním problémem bytového domu byla rozsáhlá vlhkost a obecně velmi špatný technický stav, k němuž patřilo dnešním standardům naprosto nevyhovující technické vybavení, například zastaralé vytápění a inženýrské sítě, netěsnící okna a dveře a chybějící výtah.

„Díky rekonstrukci a střešní nástavbě více než 50 let starého domu jsme pro naše občany připravili celkem 20 velmi pěkných bytů, které odpovídají standardům bydlení v 21. století.
Dva z nich jsou určeny pro seniory s pohybovým omezením, jsou upraveny pro jejich potřeby pohybu s co nejmenšími bariérami
. Jeden byt je pak kompletně bezbariérový. Dům má nově výtah, takže je vhodný i pro rodiny s dětmi. Je zde vybudovaná zbrusu nová výměníková stanice s přípojkou na horkovod, inženýrské sítě včetně přípojek a fotovoltaický systém na střeše,“ sdělil podrobnosti k rekonstrukci Ing. Ivo Komárek (ODS), radní Brno-střed, do jehož gesce investice patří.

V suterénu byly zřízeny nové sklepní kóje a výměníková stanice. V prvním podlaží jsou dvě bytové jednotky, dva nebytové komerční prostory a zázemí domu. Ve druhém, třetím a čtvrtém podlaží už jsou pouze byty. Nově jsou z velké části zaskleny pavlače, čímž se zpříjemní pohyb po domě všem bydlícím.

„Abychom neprodlužovali dobu, kdy jsou byty neobsazené, nabídli jsme je na úřední desce k pronájmu už ke konci rekonstrukce. O všechny byl velký zájem, proto již byly přiděleny a některé jsou dokonce dnes už obydleny. Jsem velmi rád, že jsme obsadili i byty pro seniory a bezbariérový byt. Považuji za velmi důležité při každé rekonstrukci myslet i na tuto skupinu obyvatel a vytvořit pro ni adekvátní a bezpečné bydlení,“ doplnil informace Mgr. Jan Mandát, LL.M., (ODS), radní Brno-střed pro bytovou politiku a dopravu.

Kompletní rekonstrukce domu si vyžádala investici ve výši téměř 43 milionů korun.

Důležité odkazy