26. prosince 2023

Dobrý skutek pro potřebné. Na radnici se konal vánoční oběd

Městská část Brno-střed ku příležitosti druhého svátku vánočního pomohla zorganizovat ve spolupráci s křesťanskou komunitou Sant'Egidio tradiční setkání na radnici. Do prostor radnice byli pozváni potřební a lidé bez domova na sváteční oběd, aby také oni na chvíli zapomněli na každodenní starosti a nelehkou životní situaci.

Pozvání ke stolu obdrželo v letošním roce téměř dvě stě hostů. „Jsem rád, že se můžeme v prostorách radnice setkat s potřebnými o vánočních svátcích a strávit s nimi tento čas. Ve slavnostně nazdobeném zastupitelském sále radnice Brna-střed se sešli hosté v 11:00 a 14:00. Zbylí poobědvali v restauraci Živá voda pod katedrálou svatého Petra a Pavla. Podávaly se teplé nápoje, hovězí vývar, cukroví a především svíčková na smetaně,“ uvedl Ing. Pavel Studeník (KDU-ČSL), radní Brna-střed, který má v gesci sociální oblast.

Akce se na radnici koná letos už počtvrté. „Oběd organizujeme, protože je důležité trávit vánoční čas i s těmi, kteří ho se svými rodinami trávit nemohou. Naše chudé kamarády navíc vídáme pravidelně každý týden na našich společných setkáních, takže je to pro nás všechny velmi přátelské shledání u vánočního oběda," řekl za komunitu Sant'Egidio k pravidelnému zvyku Vladimír Vala, organizátor akce.

Na dobročinné akci se nejen podávalo dobré jídlo či cukroví, ale také zpívaly koledy nebo rozdávaly vánoční dárky. Příchozí obdrželi v balíčkách například teplé oblečení, hygienické potřeby nebo milé pozornosti.

„Jsem rád, že radnice Brno-střed se ve dnech významných křesťanských svátků může stát místem lidskosti a vlídnosti k našim potřebným občanům a že jsme společně mohli už počtvrté strávit příjemné chvíle. Těší mě, že na akci chodí nejen lidé bez domova, ale že můžeme přivítat například i ženy s dětmi, které se zrovna ocitly v obtížné životní situaci. Také jsem hrdý na to, že mezi dobročinnými dárci, díky kterým se sváteční setkání koná, je i řada zaměstnanců naší radnice,“ sdělil tajemník Úřadu městské části Brno-střed Bc. Petr Štika, MBA, LL.M.

Členové spolku Sant'Egidio, které vzniklo v roce 1968 v Římě s cílem postavit na první místo v životě věrnost evangeliu a praktickou péči o chudé, považují slavnostní oběd pro potřebné za jednu z hlavních událostí roku.

Tradice se mezi komunitou udržuje po celém světě. Jídlo na brněnskou hostinu darují dárci, kteří přispívají na transparentní účet nebo do sbírek v brněnských farnostech. Tradiční oběd je rozdělený do tří bloků. První dva se odehrávají na radnici, další v restauraci l´Eau Vive pod katedrálou svatého Petra a Pavla.

Důležité odkazy