21. července 2020

Devět nových legend o Brně napsali žáci základních škol

Další ročník Brněnských legend – BrrrNo představuje na Moravském náměstí devět legend, které vzešly z literární soutěže žáků základních škol s názvem Zbrusu nové pověsti brněnské. Grafické ztvárnění k legendám vytvořili umělci ze skupiny Hearts of Creation.

Výstava bude k vidění až do 30. září a kromě nových devíti legend připomene také všechny příběhy z předešlého ročníku Urban legends. Zbrusu nové pověsti brněnské navazují na dřívější úspěšné projekty Brněnské pověsti I – Multimediální místopis (2017), Brněnské pověsti II (2018) a Urban legends - brněnské legendy (2019).

„Zapojení žáků byl výborný nápad, za který děkuji autorům konceptu Janu Krajčiroviči a Tomáši Pavčíkovi. Moc jsem se při čtení jejich příběhů pobavil a věřím, že se budou líbit i návštěvníkům parku na Moravském náměstí. Určitě všem doporučuji výstavu navštívit,“ doplnil starosta městské části Brno-střed, Ing. arch. Vojtěch Mencl.

Výstava na Moravském náměstí je jednou z mnoha aktivit, kterými se městská část Brno-střed společně s TIC Brno a statutárním městem Brnem v průběhu léta snaží oživit centrum a nabídnout jeho obyvatelům i návštěvníkům prostor pro zábavu a trávení volného času.

Kromě výstavy městská část Brno-střed také například v centru rozmístila na 400 lehátek a vytvořila tak odpočinkové zóny. Lidé je mohou využít na Zelném trhu, na Dominikánském náměstí, v parku na Moravském náměstí a na náměstí Svobody.

Zbrusu nové pověsti brněnské a jejich autoři:

1.    Moravské náměstí – Jak se Josef II. do blázince dostal

Císař Josef II. udělal za života mnoho důležitých věcí: zrušil nevolnictví, založil moderní stát, založil park v Lužánkách… Po jeho smrti mu vděční Brňané postavili sochu. Ta byla dlouho na Moravském náměstí, ve 20. století se ale dostala jinam. Skončila v Psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích.

Autorka: Valerie Lochmanová           Ilustrátor: DNT2

2.    Dveře krytu civilní obrany Nové sady / Benešova – Jak Brno málem mělo metro

Když poprvé v Londýně vyjelo na trať metro, rozhodli se i v Brně, že už nechtějí, aby parní lokomotivy čekaly na ulicích a kouřily do oken…

Autorka: Iva Píšalová                        Ilustrátor: Yvans

3.    Věznice Cejl – O nešťastných duších na Cejlu

Ve věznici na Cejlu bylo k trestu odsouzeno mnoho nevinných lidí, kteří trpěli v nelidských podmínkách. Nakonec bylo vězení zrušené, přesto ve zdech zůstalo mnoho utrpení a křivd. Když
se setmí, začnou se ve věznici dít věci…

Autorka: Martina Krbůšková             Ilustrátorka: Adela Rozari

4.    Park Studánka – O studánce, kterou už napájí vodovod

Kdysi dávno byla pod kostelem na Petrově zázračná studánka, jejíž voda byla léčivá, pak se ale voda zkazila… Dnes studánku napájí vodovod.

Autor: Massimo di Lenardo               Ilustrátorka: SamWay – Šárka Motyčková

5.    Ulice Husova – O městě, které o hradby přišlo

Brno bylo po staletí obehnáno hradbami. Hradby mnohokrát Brno zachránily. Začala ale přicházet nová doba a hradby začaly být spíše na obtíž…

Autorka: Natálie Nová                       Ilustrátorka: Michaela Roudnická

6.    Avion – O nejužším hotelu ve střední Evropě

Jak se město rozrůstalo, začaly domy růst do výšky, zbývala jen nízká zchátralá hospůdka v úzké uličce mezi domy. Tu koupil jeden hoteliér, který chtěl na jejím místě postavit hotel. Místo ale bylo příliš úzké. Tento hotel se nazývá Avion, což ve francouzštině znamená letadlo…

Autor: Nikola Nevěřil                         Ilustrátor: Slakinglizard

7.    Jošt – O jezdecké soše v Brně na Moravském náměstí

Římský král Jošt Lucemburský byl nejmocnějším mužem své doby. Králem byl ale jen pár měsíců; chtěl dokázat mnoho věcí, ale nemoc ho skolila dřív, než je stihl uskutečnit. Ještě před smrtí si zavolal kněze od svatého Tomáše v Brně a sdělil mu své poselství pro budoucí generace a jedno další velké tajemství… I proto se – po mnoha staletích – v Brně objevila Joštova socha.

Autorka: Arlene Binderová                Ilustrátorka: Lucie Mannová-Sobelová

8.    Obchodní dům Centrum – O nejnižším mrakodrapu

Průmyslník Tomáš Baťa proslul po celém světě. Také v Brně si chtěl nechat postavit reprezentativní prodejnu, nejvyšší budovu v tehdejším Československu. Když ale stavba začala, pronásledoval ji jeden problém za druhým. Baťa se začal pídit, proč se stavbě nedaří… A od těch dob má Brno nejmenší mrakodrap na světě.

Autor: Jan Ondráček                         Ilustrátor: Dalibor (MAX) Krch

9.    Hvězdárna v Brně – Mimozemšťané v Brně

V roce 1954 byla v Brně postavena hvězdárna. Nikdo ale netušil, že kromě pozorování hvězd bude sloužit ještě k mnoha dalším účelům… A tak, jako připomínka oné události, je v parku na Kraví hoře socha malého létajícího talíře.

Autor: Albert Pátik                             Ilustrátor: Klam – Adam Klouda

Důležité odkazy