Budoucnost Wannieck Gallery? V Brně vzniká myšlenka založení městské nadace na podporu umění a kultury.
V souvislosti s aktuálně diskutovanou budoucností objektu tzv. Wannieck Gallery v Brně i uměleckých sbírek zde vystavovaných se rodí myšlenka vzniku brněnské městské nadace na podporu umění a kultury.
„Debata o budoucím využití unikátní budovy v areálu brněnské Vaňkovy sebou přináší vhodný okamžik pro zamyšlení se nad celkovým přístupem města Brna k podpoře umění a kultury. Založení městské nadace takovou cestou může být,“ popsal záměr radní města a starosta Brna-střed Libor Šťástka.
Objekt Wannieck Gallery je v současné době spravován městskou společností Jižní centrum, a.s., pronajímán společnosti Mediagate s.r.o. a je zázemím pro výstavní a uměleckou činnost.
Společnost Mediagate s.r.o. obdržela pro porušování uzavřené nájemní smlouvy výpověď z nájmu, následně bylo dlužné nájemné ze strany nájemce uhrazeno a představenstvo Jižního centra bude dál jednat o možné vzájemné spolupráci tak, aby nebyly ohroženy již naplánované výstavy.
„Naším jediným cílem je zachování tohoto unikátního objektu pro kulturní a umělecké využití, nikoli jeho jiné, například komerční využití. Nyní pouze hledáme cestu, jak stanovený cíl naplnit,“ konstatoval starosta Šťástka, který je zároveň místopředsedou představenstva Jižního centra, a.s.
Založení Nadace města Brna na podporu umění a kultury je jednou z cest, jak do budoucna stávající využití objektu Wannieck Gallery garantovat. Po plánované fúzi společnosti Jižní centrum, a.s. s jinou městskou společností Brněnské komunikace, a.s. v tomto roce, by byl objekt bývalé strojírny vložen právě do nové, městem založené nadace. A sbírky, vystavované nyní ve Wannieck Gallery, by jejich majitelé mohli této nadaci trvale či dlouhodobě zapůjčit s povinností o ně řádně pečovat a díla vystavovat. Tím by byla zaručena nejen budoucnost samotné budovy, ale i trvalé zázemí pro jedinečné sbírky současného provozovatele galerie. A tím i možnost všech milovníků umění tyto sbírky či výstavy jiných uměleckých děl zhlédnout.
„Inspirací a zkušeností je pro nás využití Sovových mlýnů v Praze. Tyto objekty Praha poskytla pro obdobné účely a nyní slouží jako Muzeum Kampa pro nadaci a uměleckou sbírku manželů Jana a Medy Mládkových. Takové řešení se nabízí i pro objekt Galerie Vaňkovka,“ přiblížil plány na využití budovy Šťástka.
Nadace města by tak v této souvislosti mohla být platformou pro podporu zejména současného výtvarného umění a zázemím pro prezentaci současných autorů. V rámci jejího založení by byl vytvořen statut nadace, ustanovena správní rada nadace s tím, že zastoupení v ní by měli mít především odborníci v oblasti umění a kultury, nikoli politici. Spolupráce zřízené nadace a využití objektu Wannieck Gallery se nabízí s nejrůznějšími institucemi: vysokými školami s uměleckými obory (Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, katedra výtvarné výchovy PdF MU, Fakulta architektury VUT v Brně apod.), středními školami uměleckého směru a také s institucemi, které disponují nejrůznějšími sbírkami, ale nemají dostatečné prostory pro jejich umístění a prezentaci.
Účel založené nadace by se kromě aktivní podpory výtvarného umění, mladých umělců a kreativních forem současného umění mohl postupně rozšířit i na další oblasti umění a kultury ve městě Brně.
Kromě založení nadace na podporu umění a kultury je uvažováno i o založení obdobné nadace města na podporu sportu a sportování.
„Umění, kultura a sport by měly být prioritami každé moderní metropole. A snahou města Brna je tuto podporu systémově nastavit. Zřízené nadace nemůžou v žádném případě nahradit přímou podporu města těmto oblastem formou poskytovaných dotací. Účel a činnost nadací by měly být jejím doplněním s cílem větší podpory začínajících umělcům a sportovců,“ popsal důvody založení nadací Libor Šťástka.