16. května 2019

BrrrNo - Urban Legends představí osm známých i méně známých příběhů

Spolu s muzejní nocí ožijí v městské části Brno-střed i Urban Legends, které jsou součástí cyklu BrrrNo, jež už třetím rokem představuje brněnské legendy trochu jinak. Letos na osmi zastaveních představí osm městských novodobých legend, které vznikly ve 20. století a udržely se díky své mystičnosti a tragice až do dneška. 

Na konci devatenáctého století v Brně při asanaci centra ustoupilo mnoho domů moderní architektuře. Tím však vzaly za své i domy, kde žili hrdinové starých legend. Zůstalo jen pár příběhů. Nové město ale přilákalo jiné postavy a figurky, které se nezaměnitelně zapsaly do jeho ulic. Všichni ti slavnější, kteří pohnuli dějinami, záhy odešli: fyzik Ernst Mach a matematik Kurt Gödel již v mládí, Tomáš G. Masaryk za studií, spisovatel Robert Musil po studiích. Zato tady zůstaly spousty těch, které dějiny semlely, a o nich chtějí Urban Legends vyprávět jako o smutných hrdinech nových pověstí brněnských. Nový život jim vtiskli umělci ze skupiny Hearts of Creation.

Legendy se veřejnosti poprvé představí od 17. do 19. května v rámci muzejní noci, dále pak o víkendech od 24. do 26. května, od 31. května do 2. června, do 7. do 9. června a od 14. do 16. června. Mají podobu osmi zastavení, mezi kterými může veřejnost procházet.

 • zastavení na Komenského náměstí před JAMU, legenda: Osud vymazal z dějin
  autorka: Lucie Mannová-Sobelová
 • zastavení u Besedního domu, legenda: Tóny smrti
  autor: grafický designér a ilustrátor yvans
 • zastavení na České 6, legenda: Po(s)lední pauza Rudolfa Těsnohlídka
  autor: Adam Klouda Klam
 • zastavení na Kobližné 12, legenda: Bezruký Frantík
  autor: Dalibor(MAX)Krch
 • zastavení u Baťova mrakodrapu na Malinovského nám., legenda: Baťa a doktor Špína
  autorka: Adéla Miklíková
 • zastavení v bývalé kavárně Opera na Kobližné 545/28, legenda: Smutný konec Evžena Erwina Petrolína
  autor: Slakinglizard
 • zastavení na Masarykově 1/444: Sebevražda Zdeňka Knoppa
  autor: DNT2
 • zastavení na hlavním nádraží: Nezdařený příjezd Buffalo Billa
  autorka: Veronika Šikulová

„Centrum Brna nabízí množství tradičních i moderních pověstí a legend, které se staly součástí místního brněnského folklóru. Je potřeba je připomínat pochopitelnou formou i mladším generacím. Věřím, že se budou všem líbit,“ dodal k výstavě starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl.

Všechny příběhy je možné najít také v brožuře, která je praktickým průvodcem po zastaveních. Brožura bude k dispozici na všech místech Brněnské muzejní noci, přímo na zastaveních a také na radnici Brno-střed. Realizátorem projektu je Kávéeska, příspěvková organizace městské části Brno-střed.

Důležité odkazy