2. června 2021

Brno-střed podporuje kulturní léto v centru Brna

Pátý ročník festivalu UPROSTŘED a s ním spojené koncerty, divadlo, tančírny a další produkce v ulicích, letní kino na nádvoří radnice, lehátkové relax zóny, nový letní koncept na Zelném trhu a v neposlední řadě zrekonstruovaný amfiteátr na Kraví hoře. To jsou horké hity letošního léta, které připravila radnice Brno-střed pro obyvatele i návštěvníky města.

Festival UPROSTŘED

„I letošní léto v Brně oživí multižánrový festival UPROSTŘED, který nabídne pestrou škálu kulturního vyžití v ulicích, na náměstích a také méně známých místech centra Brna.
27. června od 15.00 hodin společně v krásném prostředí Björnsonova sadu oslavíme konec letošního netradičního školního roku a odstartujeme prázdniny,
“ pozval na první festivalovou akci pro celou rodinu starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl. Na návštěvníky čeká hravé odpoledne nejen pro nejmenší se spoustou zábavy, her, divadelním představením, tvořivými dílničkami a dalšími aktivitami.

Festival nabídne také tančírny se swingovými a rock´n´rollovými rytmy, posezení u cimbálu, koncerty, baletní představení ve veřejném prostoru a další akce.

Letní kino Brno-střed

9. července otevře brány Letní kino Brno-střed na nádvoří radnice na Dominikánské 2
a promítat bude každý den a za každého počasí až do 27. srpna. Milovníci kinematografie se mohou opět těšit na dokumentární tvorbu, severské filmy, nabídku z Das Sommerkino a také na letošní filmové novinky. První a poslední promítání bude jako vždy zdarma.

Amfiteátr na Kraví hoře

„Městská část Brno-střed si pro letošek připravila také jednu velkou novinku a tou je zrekonstruovaný amfiteátr na Kraví hoře v areálu koupaliště s nejkrásnějším výhledem na Brno. Letní scéna až pro 650 diváků se poprvé otevře 12. června a prvním účinkujícím bude Divadlo Bolka Polívky, které sem pro letošek přesouvá svou letní scénu,“ doplnil starosta.  

V amfiteátru se představí i divadlo Radost a přední pražská divadla. Můžete se těšit i na hudební recitály Lenky Filipové, sourozenců Ulrychových, Petera Lipy nebo Dana Bárty.

Zelný trh a další relax zóny na náměstích a v parcích

Po loňském úspěchu připravuje i letos městská část Brno-střed lehátkové relax zóny, v centru města rozmístí na 400 lehátek. Posezení v nich není podmíněno konzumací v některém z blízkých podniků, lidé je mohou využívat zcela zdarma pro setkání s přáteli, čtení knihy nebo třeba jen tak k odpočinku po práci. Lehátka budou rozmístěna na Dominikánském náměstí, Zelném trhu, náměstí Svobody, v parku na Moravském náměstí, kde bude kolem kašny opět dřevěné molo, a nově budou lehátka i na Pohořelci. Na každém náměstí budou k dispozici vozíčky s drobným občerstvením, například s koktejly, zmrzlinou nebo vínem.

„Na Zelném trhu letos přibude velká restaurační zahrádka před Tržnicí Brno s barem a zelení, rozšířená lehátková zóna a sdílená zahrádka kolem Parnasu. Novinkou bude také barevně nasvícený Parnas a rozšířená zahrádka v horní části náměstí. Posezení zpříjemní mimo jiné
i mobilní vinotéka s odrůdovým vínem moravského vinaře,“
dodal Vojtěch Mencl.

Maraton hudby

S přispěním radnice došlo k propojení provozovatelů restauračních zahrádek s organizátory festivalu Maraton hudby, z 20 zahrádek se tak na chvíli stanou festivalová podia. V centru města také letos vzniká spousta nových restauračních zahrádek. Tam, kde nemůže být postavená klasická zahrádka, si po domluvě mohou provozovatelé v pěší zóně večer dát polštáře na obrubníky a vytvořit tak posezení, které při uzavření podniku zase uklidí.

Studentské práce mladých výtvarníků

Nebytové prostory na Masarykově ulici 6 radnice letos propůjčila jako výstavní prostory pro absolventy Fakulty výtvarných umění VUT Brno a jejich klauzury, ve výlohách tak budou ke zhlédnutí jejich závěrečné práce. 

Babí léto a Dědský den

Na závěr prázdnin radnice chystá také druhý ročník akce Babí léto – Dědský den.
22. srpna bude patřit lužánecký park hlavně seniorům, pro které bude připraven zajímavý program, budou si moci zacvičit jógu, zahrát společně pétanque, zazpívat u cimbálu ;a poslechnout kvalitní muziku nebo se informovat na možnost studia na Univerzitě třetího věku.

Otevřená radnice

27. srpna se bude konat tradiční Otevřená radnice Brno-střed s prohlídkou historických budov na Dominikánské 2, kulturním programem po celé odpoledne a závěrečným promítáním letního kina.  

„Ať si vyberete kteroukoliv letní aktivitu v Brně, věřím, že budete spokojení. Široký výběr mezi kulturními akcemi, festivaly, koncerty, možnostmi sportovat i jen tak odpočívat jsou letos nepřeberné. Za sebe mohu doporučit mimo jiné též 4. ročník multimediálního místopisu
BRRR No zaměřený na ztvárnění tradičních brněnských pověstí mladými nezávislými výtvarníky a ilustrátory. Od půlky července bude výstava netradičně pojatých pověstí k vidění v parku na Moravském náměstí, vřele ji doporučuji,“
uzavřel Vojtěch Mencl. 

Městská část Brno-střed kulturní a společenský program v centru připravuje ve spolupráci se svojí příspěvkovou organizací Kávéeska.

Důležité odkazy