21. března 2022

Brněnské Divadlo Polárka nasadí interaktivní Antigonu s debatou pro střední školy

Divadlo Polárka chystá pro střední školy uvedení moderní adaptace slavné antické hry Antigona. Příběh válkou poničeného města, v němž kontroverzní zákon postaví proti sobě krále a jeho neteř Antigonu, je především dilematem na téma svobody jednotlivce a práva státu tuto svobodu v zájmu celku omezovat. Inscenace bude obohacena o interaktivní pasáže, v nichž studenti dostanou možnost rozhodnout o osudu některých postav a zhodnotit tak jejich činy.

V bitvě o Théby se vzájemně zabili dva královští bratři. Aby zabránil občanské válce, dal nový král Kreón toho z nich, který Théby bránil, slavnostně pochovat, ale agresora Polyneika pohřbít zakázal. Jeho sestra Antigona cítí povinnost pohřební pocty vykonat, i když ví, že ji za to čeká smrt. Je důležitější její osobní rozhodnutí nebo udržení míru v Thébách? Prostřednictvím postavy chóru a zároveň stále přítomného mrtvého Polyneika nám Jean Anouilh v moderním jazyce klade otázky, co to znamená rozhodnout se být Antigonou nebo co to vlastně znamená hrát tragédii.

Hostující režisér Michal Zetel se k práci na inscenaci vyjádřil, že “je radost pracovat s takto mladým souborem, který je otevřený experimentům. Podle toho také bude inscenace vypadat. Nepůjde čistě o činoherní nastudování Anouilhova textu, ale celému ději jsou předsazeny tři prology, z nichž každý divák uvidí pouze jeden, seznámí se v něm s jednou z hlavních postav a získá tak už předem náhled na celý konflikt ovlivněný jednou jeho konkrétní stranou. Po skončení příběhu a Antigonině smrti následuje debata a závěrečné hlasování, v němž publikum rozhodne, jaký další osud čeká krále Kreonta, který Antigonu na smrt odsoudil.

Za interaktivními momenty inscenace stojí vedoucí lektorského týmu Divadla Polárka Malý vůz Marie Bravencová: “Rádi bychom, aby se diváci aktivně podíleli na příběhu, a to v roli občanů Théb. Měli by pocítit, že i jako zástupci davu mají politickou moc a mohou nejenom klást otázky, ale také spolurozhodovat o budoucnosti celku.” Jako scénografku si s sebou Zetel přivedl Magdalénu Teleky, jejíž práci diváci Polárky znají z mnoha jiných inscenací. Hudbu složil kdysi umělecký šéf Divadla Polárka, dnes zavedený skladatel scénické hudby Mario Buzzi. Dramaturgem je Karolina Ondrová. V hlavních rolích se představí Štěpánka Romová a Václav Dvořák.

Jean Anouilh: Antigona
Režie: Michal Zetel
Překlad: Jana Patočková
Dramaturgie: Karolina Ondrová
Scéna a kostýmy: Magdaléna Teleky
Hudba: Mario Buzzi
Lektorka: Marie Bravencová      
Asistent režie: Ctibor Němec

Premiéra 26. března 2022 v Divadle Polárka
13+
pro diváky od třinácti let

Divadlo Polárka je brněnské divadlo pro děti a mládež založené v roce 1999. Kompletní program divadla a další informace najdete na webových stránkách divadla www.divadlopolarka.cz.

Důležité odkazy