8. listopadu 2017

Bohatý advent v centru města v režii Brna-střed

Městská část Brno-střed jako již tradičně zastřešuje organizaci Adventu na Zelňáku a Adventu na Moraváku. I letos oba trhy přinesou návštěvníkům novinky, které zpestří a doplní příjemnou vánoční atmosféru. Adventní trhy začínají 24. 11. 2017 a vánoční strom na Zelném trhu se rozsvítí přesně v 18.00 hodin. Moravské náměstí bude opět netradiční a opět krásné.

Advent na Zelňáku se i letos bude držet tradičního a osvědčeného konceptu, tedy prezentace tradičních lidových řemesel a kvalitního sortimentu, adventních zvyků a symbolů, a v neposlední řadě budeme klást důraz na estetiku akce, a to od provedení prodejních stánků včetně nabídkových tabulí, až po tematicky vhodné kostýmy prodejců či grafickou identitu akcev adventních barvách a stylizaci.

Celkem 121 prodejních stánků, z nichž více než 60 % bude nabízet řemeslné a dárkové zboží, bude doplněno tematicky vhodným sortimentem občerstvení a nápojů. Klasickou nabídku letos doplní například užitné a artové dřevěné produkty, český cider a přírodní limonády v horké verzi, ručně vyráběné postavičky víl a elfů, skleněné vinuté perly, čistě přírodní vůně, textilní hračkya didaktické pomůcky, vafle a slané i sladké palačinky, čokoládové pralinky a truffles domácí výroby, zrcadla a šperkovnice a řada dalších lákavých produktů. Novinkou je propojení s Tržnicí Brno, stánky budou postaveny tak, aby netvořily bariéru, ale naopak zvaly návštěvníky i do tržnice.

Mimo pravidelný hudební a divadelní program, který bude probíhat každý den od 15.00 do 20.00 hodin, zařadíme i několik novinek, říká Eva Skácelová, koordinátorka projektu. Návštěvníci se můžou těšit na představení vánočních zvyků cizích zemí formou divadelních scének, zpěvu koled či ochutnávek vánočních pokrmů. Novinkou budou také herecká vystoupení s názvem: Brněnské pověsti ožívají, kdy herci ztvárňují vybrané pověsti mezi návštěvníky přímo na tržišti, a zároveň probíhá vědomostní soutěž: Hádej brněnskou pověst o sladké ceny. A společně s dětmi se pokusíme o rekord při vytváření největšího seznamu přání – dopisu Ježíškovi, dodává Eva Skácelová.

V rámci tržiště jsou vyhrazeny dva stánky pro neziskové organizace a charity a do programu bude zařazena duchovní část - společné zapalování adventních svící s knězem a zpěv rorátů. Patronem Adventu na Zelňáku je už třetím rokem Náš Ježíšek, tajemné betlémské dítě. Po desetiletích, kdy Ježíšek ochraňoval vánoční tajemství skrytou tváří, se v Brně setkáváme s tradiční podobou Ježíška na hrnečcích a kelímcích vratného systému.

Advent na Moraváku bude probíhat v podobném duchu, jako tomu bylo v loňském roce, nebudou chybět velkokapacitní šapitó, centrální bar a betlém, který vytvoří studenti scénografie brněnské JAMU. Návštěvníci tam opět najdou společný kulturně obchodní prostor, ve kterém se potkají kvalitní řemeslníci, obchodníci s tematickým zbožím, dobrá gastronomie a bohatý kulturní program.

„Letos se hodně zaměříme na podporu a spolupráci s neziskovými a charitními organizacemi. Přijďte navštívit například charitativní antikvariát, ale i mnohé další akce a organizace. Udělejte si před Vánocemi radost sami sobě i někomu dalšímu,“ zve na Moravské náměstí Tomáš Pavčík, ředitel pořádající organizace. 

„Mám velkou radost, že už i tak skvělé adventní trhy, které mnozí považují za nejlepší v regionu, se průběžně daří vylepšovat, byť už jen v detailech. Ještě větší radost mám, že jedním z těch detailů je pochod rakouských čertů,“ hodnotí letošní adventní trhy starosta MČ Brno-střed, Martin Landa.

Letošní brněnskou vánoční novinkou je také kluziště o velikosti 800 m2 na Moravském náměstí. Do provozu bude uvedeno v prvním prosincovém týdnu a bruslit se bude i pod sochou Jošta. „Nová technologie, kterou městská část nakoupila, umožní na kluzišti bruslit i při teplotách až 13  °C, což je opravdu nestandardní a nabízí Brňanům šanci pořádně si letos zabruslit, říká 1. místostarostka MČ Brno-střed JUDr. Michaela Dumbrovská.

Adventní centrum Brna i letos ozdobí vánoční tramvaj. „Loni jsme ji společně s Dopravním podnikem vymysleli a byli jsme překvapení, jak pozitivní ohlasy tramvaj vyvolala. Proto i letos vánoční tramvaj do brněnských ulic vyjede,“ dodává 2. místostarosta MČ Brno-střed Jiří Švachula. 

Letošní vánoční strom pro Zelný trh věnoval MUDr. Lebloch s rodinou. Jedná se o krásný, 25 metrů vysoký stříbrný smrk, který zhruba 60 let rostl v Brně-Husovicích. Posudek hodnotící zdraví stromu a jeho stabilitu před instalací vyhotovila Lesnická a dřevařská fakulta Mendlovy univerzity v Brně.

Důležité odkazy