4. září 2015

Během horkého léta prošla kontrolou všechna pítka. Už nyní se chystají další

Z iniciativy vedení radnice městské části Brno-střed proběhla během rekordně horkých letních dní kontrola veřejně přístupných pítek. A s předstihem vznikají nebo se chystají další.

„Již během prázdnin jsme požádali správce všech pítek o jejich kontrolu a případné seřízení. A také o umístění alespoň provizorních informací o tom, že se jedná o pitnou vodu,“ řekl radní městské části Brno-střed pro kulturu, sport a turismus Petr Kalousek a dodal: „Počítáme s tím, že během září budou osazeny nové decentní kovové cedulky s touto informací, a to jak v češtině, tak v angličtině.“

„Po zkušenostech z letošního léta jsme urychlili i práce na instalaci dalších pítek – jedno právě přibylo na Kraví hoře v blízkosti jezírka u konečné tramvaje, druhé se právě osazuje na Moravském náměstí, s dalším počítáme hned na jaře v parku na Obilním trhu. A do budoucna chceme tímto sice drobným, ale velmi potřebným mobiliářem vybavit všechny významné brněnské parkové plochy,“ nastínila plány radnice místostarostka městské části Brno-střed Mgr. Jasna Flamiková.

Na Kraví hoře vzniklo atypické hranaté pítko, které má v dolní části misku pro psy. Využívá stávající přípojku pro napájení jezírka, kam je zaústěn i odvod přebytečné vody, součástí je i šachta na uzavření a zazimování pítka. Nejbližší okolí je provedeno z kamenné dlažby identické s dlážděním okolí přilehlého altánku. Také pítko na Moravském náměstí bude mít v dolní části misku pro zvířata. Tento mobiliář stojí na betonovém základě a je napojen v místě podpovrchového zázemí stávající kašny, přebytečná voda je svedena do zasakovacího prostoru. Nejbližší okolí je provedeno z kamenné dlažby z drobných kostek.

Pítka se tak postupně vracejí do veřejného prostoru a mohou plnit hned několik funkcí. Časopis Živá místa, který vydává Nadace Partnerství, v letošním březnovém čísle k tomuto tématu uvádí: „Kromě toho, že jsou pítka jedním z ekologicky i ekonomicky nejšetrnějších vodních zdrojů, může také jejich obnova plnit roli jakéhosi stmelovatele místní komunity, posilovat vazby a vztahy místních občanů. Pro přespolní zase mohou být pítka zajímavým turistickým cílem, najde-li se pro konkrétní pítko poutavý příběh, který atraktivně odvypráví historii místa.“ „Velký význam můžou mít pro psy, ale i pro ptactvo. Nedostatek vody ve městech, kde chybí přirozené vodní zdroje, pro ně může být velkým problémem,“ doplňuje místostarostka Jasna Flamiková a upozorňuje na další pasáž s časopisu: „Pítka jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí, než třeba PET lahve. Výroba jedné PET lahve rovná se 0,6 litru vody, 100 g ropy a 80 g CO2 uvolněného do ovzduší. Ročně to tak pro Českou republiku znamená 480 milionů litrů znečištěné vody, 80 tisíc tun spotřebované ropy a 64 tisíc tun CO2 v ovzduší.“

Propagaci pítek se v Brně věnuje například studentský projekt „Brno žít, vodu pít“, který na svém facebookovém profilu zveřejňuje i aktuální informace o jejich provozu a mapky s jejich umístěním. Databázi pítek si vytvořila i přímo radnice. Podle ní jsou – kromě těch právě do provozu spouštěných a připravovaných – další na České, Kobližné, na Jakubském náměstí, na Petrově, na Františkánském náměstí, na Zelném trhu, u Janáčkova divadla, v Tyršově sadu nebo v parku Studánka. Dvě pítka jsou také v Denisových sadech a tři v parku Lužánky.

TZ - Během horkého léta prošla kontrolou všechna pítka

Důležité odkazy