21. listopadu 2016

Advent na Zelňáku začne rozsvícením vánočního stromu. Novinky čekají návštěvníky adventních trhů na Moravském náměstí

Adventní trhy budou zahájeny v pátek 25. listopadu v 18:00 hodin a potrvají až do 23. prosince.

 „Advent na Zelňáku chceme mít opět v tradičním duchu, zachovat lidový charakter akce, o čemž svědčí i většina prodejců s touto nabídkou. Dispozice stánků je však nově upravena tak, aby bylo více prostoru pro návštěvníky. Už podruhé jsme využili nabídky na využití stromů z různých zahrad od dárců, které by těšilo, že právě jejich strom bude vánoční dominantou Zelného trhu,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Letos bude zdobit Zelný trh  krásný urostlý smrk, který  byl vysazen před třiceti lety v  předzahrádce rodinného domu v Hybešově ulici v Modřicích. Strom pro Advent na Zelňáku darovali radnici městské části Brno-střed manželé Petr a Elena Sládkovi. Smrk narostl do výšky 17 metrů a má obvod kmene 112 centimetrů. Posudek hodnotící zdraví stromu a jeho stabilitu před instalací vyhotovila Lesnická a dřevařská fakulta Mendlovy univerzity v Brně.

„Předvánoční atmosféra bude umocněna i zapalováním svící na adventním věnci u pódia a to každou sobotu večer v 18:00 hodin. Tato komorněji laděná část programu bude doplněna o zpěv rorátů,“ sdělil radní pro kulturu, sport a turismus Petr Kalousek.

Desítky prodejců, pestrý kulturní program

 „Více než 100 prodejních stánků je připraveno pro všechny návštěvníky Adventu na Zelňáku. Výběr prodejců proběhl s ohledem na atraktivitu nabízeného sortimentu, jeho unikátnost a estetické provedení stánku. Více než 60 procent stánků bude nabízet řemeslné a dárkové zboží, které je doplněno tematicky vhodným sortimentem občerstvení a nápojů,“  informovala Eva Skácelová z pořádající agentury Promo Planet.

Z pestrého kulturního programu stojí určitě za zmínku žehnání Mikulášům v rámci Mikulášské nadílky, prezentace brněnských divadel Polárka, Národní divadlo Brno, kapela  Poutníci, Monogram anebo Big Band Mr. Swing Brno.

Dáváme prostor mladým umělcům např. Junior Band Pohořelice, kteří Advent na Zelňáku v pátek 25.listopadu zahájí, nebo kapela Šroti z Dolních Bojanovic. Ukončení čtyřtýdenního projektu proběhne 23.prosince programem s názvem Vánoční nadílka s radnicí s dětskými soutěžemi, koledami, drobnými dárky a koncertem kapely The FREES,“ dodala Eva Skácelová.

Přispět můžete i charitě

„Po celou dobu konání Adventu na Zelňáku budou také prodejní stánky vyhrazené pro dobročinné organizace, které tak mají možnost prezentovat se veřejnosti a prodejem výrobků zároveň získat prostředky pro svoji činnost. Na Zelném trhu se vystřídá celkem 15 charitativních organizací, které  budou nabízet k prodeji netradiční rukodělný sortiment,“ řekl Petr Kalousek.

Stánky budou otevřeny denně minimálně od 10:00 do 20:00 hod., dle zájmu návštěvníků až do 22:00 hodin. Doprovodný program na pódiu probíhá denně od 15:00 do 20:00 hod. Pro děti je připravený řetízkový kolotoč a kolotoč pro nejmenší připravený přímo pro Advent na Zelňáku. Charakteru této části náměstí odpovídá i nabídka teplých nápojů pro děti i jejich rodiče.

Další podrobné informace jsou k dispozici na webových stránkách www.adventnazelnaku.cz.

Podobu Adventu na Moraváku vytvořili oceňovaní architekti

 „Cílem zadání klienta bylo vytvořit živé a atraktivní místo pro pořádání adventních trhů, které naplno využije možností Moravského náměstí. Velkou výzvou pro nás proto bylo skloubit požadavky na kvalitní kulturně-obchodní obsah s potřebou nabídnout návštěvníkům i něco navíc. Jednotlivé funkce adventních trhů jsme z tohoto důvodu soustředili kolem středového baru, který je dominantou kompozice navrhovaného prostoru,“ popisuje Kryštof Foltýn ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

Velkoprostorová šapitó jsou věnována řemeslům, kvalitní gastronomii a regionálním produktům. Najdete v nich například brašnářství, vlněné zboží, dřevěné hračky, loutky, nebo také ručně modelované šperky, bylinky, knihy, koupelové soli, víno, knihy, koření a mnohé další. V centru všeho dění pak stojí velký centrální bar na fontáně, který nabízí horké mošty, punče, svařené víno a další dobré občerstvení.

Děti mohou využít úplně novou atrakci, kterou je funkční model dieselového vláčku s vagonky v autentickém provedení, připravená je také adventní naučná stezka se zvonicí. Jsou pro ně nachystány vánoční dílničky, zaměřené na výrobu vánočních ozdob, ukázky lidových řemesel a adventních tradic našich předků. Vánoční atmosféru velmi pěkně doplňuje originální přírodní betlém Antonína Maloně,“ popsal radní Petr Kalousek.

Na Moraváku se představí i Divadlo Polárka

V menších stanech a stáncích mají své zázemí čajovna, workshopy, vídeňské punče a v neposlední řadě charitativní organizace (celkem 10), které budou nabízet k prodeji netradiční rukodělný sortiment, například ručně vyráběná mýdla, keramiku, háčkované a plátěné tašky, ekologický textil, výrobky z vrbového proutí a korálků, dále šperky z recyklovatelného materiálu a polštářky.

"V rámci kulturního programu budou během dne vystupovat dětské a studentské soubory, kapely a sbory, večer je na jevišti vystřídají malé nezávislé kapely a pouliční umělci. Venkovní premiéru bude mít 17. prosince představení  Divadla Polárka s názvem Polárka nad Betlémem. Tento příběh o tom, co doopravdy znamenají vánoce a  o tom, jak je vzácné být spolu začíná v 18:00 hodin a je určeno pro všechny od pěti let. Další představení na Moravském náměstí proběhne ještě 18., 20., 21., a 22. 12. vždy od 18:00 hodin,“ seznámil s programem ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Tomáš Pavčík.

Více informací o programu na webu http://www.adventnamoravaku.cz

Vrací se i vratné obaly na nápoje

Městská část Brno-střed se opět připojila k využití vratných obalů na nápoje na adventních trzích. Z provedeného průzkumu pracovníků Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity u 650 respondentů totiž vyplynulo, že 86 procent dotazovaných bylo spokojeno se systémem vratných hrnečků a pouze 7 procent návštěvníků považovalo za lepší systém jednorázových kelímků.

TZ - Advent na Zelňáku začne rozsvícením vánočního stromu. A celá řada novinek čeká návštěvníky adventních trhů na Moravském náměstí

TZ - Autorem návrhu nových adventních trhů na Moravském náměstí je studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

Anketa - Spokojenost se zavedením systému vratných kelímků/hrnečků na vánočních trzích v Brně

Důležité odkazy