Metodické doporučení pro udělování souhlasu k vyhrazenému parkování pro osoby se zdravotním postižením

Toto metodické doporučení se vztahuje k ustanovení § 25 odst. 6 písm. c) bod 4 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích v platném znění (dále jen „zákon o pozemních komunikacích“), zvláštní užívání komunikace formou zřizování vyhrazeného parkování pro osoby se zdravotním postižením.

Pokud je vyhrazováno parkovací stání na účelové komunikaci formou pronájmu či výpůjčky, lze tuto metodiku přiměřeně aplikovat i k těmto účelům, a to pouze pokud jde o kritéria výběru žadatele níže uvedená.

Podmínky pro postup výkonu samosprávy

Souhlas se uděluje při splnění těchto podmínek:

  • Vyhrazené parkovací stání se musí vždy vztahovat k trvalému bydlišti žadatele, který nemá jinou možnost parkování (garáž v místě trvalého bydliště, odstavná plocha soukromého pozemku apod.).
  • Žadatel musí být řidičem, tzn. držitelem platného řidičského oprávnění příslušné skupiny a v případě dosažení věku dle zákona § 87 zákona č. 361/2000 Sb., (65, 68 let a poté každé dva roky) musí doložit platné lékařské potvrzení o způsobilosti k řízení motorových vozidel.
  • Žadatel musí být vlastníkem, event. provozovatelem vozidla zapsaným v technickém průkazu vozidla, pro které vyhrazené parkování žádá.
  • Žadatel je z důvodu trvalého pohybového postižení odkázán na pohyb pomocí invalidního vozíku.
  • Souhlas s vyhrazeným parkováním je udělen také v případě, že vlastníkem (příp. provozovatelem) a řidičem auta jsou rodiče pečující o osobu nezletilou, resp. rodinný příslušník, event. opatrovník ve společné domácnosti, který o takovou osobu pečuje, přičemž tato nezletilá osoba je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P a je trvale omezená v pohybu a odkázaná na invalidní vozík.

Souhlas udělovaný v ostatních případech:

V ostatních případech mohou být povolena vyhrazená parkovací stání pro osoby se zdravotním postižením pouze ve zvláště závažných a odůvodněných případech s ohledem na místní podmínky, rozsah zdravotního postižení a častost použití vozidla (žadatel studuje nebo pracuje atp.), přičemž:

  • souhlas s vyhrazeným parkováním je možné udělit rodičům pečujícím o osobu nezletilou, event. opatrovníku ve společné domácnosti, který o takovou osobu pečuje, přičemž tato nezletilá osoba je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, ale není odkázána na pohyb pomocí invalidního vozíku.
  • souhlas s vyhrazeným parkováním je možné žadateli udělit, pokud má trvalé bydliště v městské části Brno-střed, je vlastníkem a řidičem vozidla a je osobou s těžkým zdravotním postižením, které mu znemožňuje pohyb na delší vzdálenosti.
  • na vyhrazené parkování nemají nárok rodinní příslušníci, kteří dojíždějí pečovat o osobu se zdravotním postižením, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, ani rodinní příslušníci, kteří s osobou bydlí ve společné domácnosti. 

Pokud to vyžadují zvlášť odůvodněné a závažné případy, může být řidičem či vlastníkem vozidla osoba blízká.

Souhlas pro jednotlivé žadatele v těchto případech doporučuje městské části udělit Komise pro sociální, zdravotní a pro občanské záležitosti. Pokud komise nepřijme usnesení, rozhoduje Rada městské části Brno-střed.

Souhlas se ve všech případech vydává pouze na dobu určitou, a to vždy na dobu maximálně 1 roku.
K prodloužení žádosti o vyhrazené parkovací stání se přistupuje jako k nové žádosti, přičemž veškeré důvody žádosti, které má žadatel za povinnost doložit, budou opakovaně posuzovány.


Metodické doporučení vstupuje v platnost 1. ledna 2017 rozhodnutím Rady městské části Brno-střed, které přijala na svém 110. zasedání dne 12. prosince 2016 usnesením č. RMČ/2016/110/13.

Důležité odkazy