Hnízdění poštolek

Městská část Brno-střed nainstalovala ve spolupráci s Českou společností ornitologickou více než 100 hnízdních budek pro poštolky, rorýse a kavky na vybrané domy ve své správě. Jak se zabydlely poštolky na Francouzské ulici můžete sledovat on-line.

2024
Už na podzim 2023 jsme mohli sledovat přítomnost samce, hlavně ve chvílích, kdy bylo potřeba zahnat vetřelce. V průběhu března již můžeme sledovat i samičku, které sameček nosí darem různé úlovky, zejména hraboše.

2023
Ke konci března jsme mohli pozorovat, že i v tomto roce má budka své obyvatele. Snesení prvního vejce jsme zaznamenali 14. dubna 2023. Samice začala sedět v noci z 20. na 21. dubna řádně na vejcích. První poštolče se vylíhlo 17. května dopoledne a 18. května odpoledne již byla čtyři. Poslední páté vejce se nevylíhlo. Z budky do ulice vyletělo první poštolče 18. června, zbylá tři pak následovala 20. června.

2022
Přímý přenos začal 8. června 2022. V té době už se vylíhla 4 poštolčata, která byla odchována a zdárně vyletěla.


S pozorováním dění v budce nám pomáhají autoři blogu: https://tinnunculus.sy-sy.cz/. Na jejich balkoně v Bystrci se zabydlují poštolky pravidelně a dění v hnízdě můžete sledovat na 15 kamerách.

Důležité odkazy