Hnízdění poštolek

Městská část Brno-střed nainstalovala ve spolupráci s Českou společností ornitologickou více než 100 hnízdních budek pro poštolky, rorýse a kavky na vybrané domy ve své správě. Jak se zabydlely poštolky na Francouzské ulici můžete sledovat on-line.

Ke konci března jsme začali pozorovat, že budka má i letos své obyvatele. Z počátku se kromě samičky objevovali rovnou dva samečci, kteří se ucházeli o její přízeň.
Od druhé poloviny dubna už můžeme sledovat, že samička sedí na vejcích. Vejce snáší jednou za dva dny a potřebuje k tomu něco přes 50 hodin. Snůška obvykle činí 3–6 vajec.
Samice obvykle začíná řádně sedět až na předposledním vejci. Do té doby na snůšce jen posedává a temperuje ji. Doopravdy hřát začíná až na konci (začne inkubace), zvýší se jí tělesná teplota a často jí i vypadá peří na břiše, aby hřála lépe. Během inkubace můžeme pozorovat, že samice i samec vejce čas od času otáčejí. Dělají to kvůli tomu, aby se stejnoměrně prohřívala. V době, když se samice krmí, čehož většinou využívá k tomu, aby se trochu proletěla, vejce temperuje samec. Ten zvýšenou teplotu nemá a stará se pouze o to, aby vejce nezastydla. Uvádí se, že vejce byla neměla zůstat jen tak déle než čtvrt hodiny.
První poštolče by se pak mělo vylíhnout asi za 28 dní. Zkušená samice dokáže oddálením začátku inkubace synchronizovat líhnutí, takže se pak všechna poštolčata mohou vylíhnout během jednoho dne.
17. května se vylíhlo první poštolče. Samička je nejspíše docela mladá a krmení jí zatím moc nejde. O pár hodin později se vylíhlo druhé mládě. Následovalo ho 18. května ráno další poštolče a během dne přibylo ještě jedno.
Výjimečné je to, jak se chová sameček. Na to jak je podle opeření mladý, je velmi starostlivý otec. Dokonce v době nepřítomnosti samičky kryje poštolčata, což samečkové v naprosté většině nedělají. I ti, kteří rádi sedí na vejcích nebo i krmí mláďata, na vylíhlých poštolčatech nesedí. Ten na Francouzské to ale dělá opakovaně, a když se samička vrátí má docela problém ho vykázat ven z budky.
Poštolčata zdárně přežila prvních 10 dní a vyměnila první bílé prachové peří za šedé, pod kterým už jim podrůstá řádné opeření. Je to vidět hlavně na ocáscích a na křídlech, což je dobře vidět, když poštolčata začínají křídla procvičovat.
Samička je ještě stále krmí. Neumějí si ještě sama natrhat potravu, ale už polykají hraboše vcelku. Sameček zřejmě zásobuje, ale moc už ho vidět není. Zřejmě předává samičce kořist někde mimo hnízdo. V nejbližších dnech by se poštolčata měla naučit se sama nakrmit tím, co jim rodiče přinesou. Pokud bude sameček zajišťovat dostatek potravy a ona nebude muset lovit, může samička poštolčata ještě nějakou dobu krmit. Je-li potravy méně a poštolčata mají hlad, může být přivítání na hnízdě divočejší, takže rodiče mladým jen hodí potravu a zase zmizí.
Poštolčata budou postupně ztrácet prachové peří. Až jim bude asi měsíc, budou už prakticky opeřená a budou se svým opeřením podobat samičce. Pouze ocásky a křídla budou mít kratší. Vyletět z hnízda mohou už kolem věku 27 dní.
V neděli 18. června vyletělo první poštolče z hnízda, večer se pak vrátilo zpět k sourozencům. V úterý 20. června opustila hnízdo všechna mláďata. Po vylétnutí se budou ještě několik dní na hnízdo vracet a budou dokrmována rodiči. Pak se již zcela osamostatní.

S pozorováním dění v budce nám pomáhají autoři blogu https://tinnunculus.sy-sy.cz/. Na jejich balkoně v Bystrci se zabydlují poštolky pravidelně a dění v hnízdě můžete sledovat na 15 kamerách.

Důležité odkazy