Hnízdění poštolek

Městská část Brno-střed nainstalovala ve spolupráci s Českou společností ornitologickou více než 100 hnízdních budek pro poštolky, rorýse a kavky na vybrané domy ve své správě. Jak se zabydlely poštolky na Francouzské ulici můžete sledovat on-line.

Ke konci března jsme začali pozorovat, že budka má i letos své obyvatele. Z počátku se kromě samičky objevovali rovnou dva samečci, kteří se ucházeli o její přízeň.
Od druhé poloviny dubna už můžeme sledovat, že samička sedí na vejcích. Vejce snáší jednou za dva dny a potřebuje k tomu něco přes 50 hodin. Snůška obvykle činí 3–6 vajec.
Samice obvykle začíná řádně sedět až na předposledním vejci. Do té doby na snůšce jen posedává a temperuje ji. Doopravdy hřát začíná až na konci (začne inkubace), zvýší se jí tělesná teplota a často jí i vypadá peří na břiše, aby hřála lépe. Během inkubace můžeme pozorovat, že samice i samec vejce čas od času otáčejí. Dělají to kvůli tomu, aby se stejnoměrně prohřívala. V době, když se samice krmí, čehož většinou využívá k tomu, aby se trochu proletěla, vejce temperuje samec. Ten zvýšenou teplotu nemá a stará se pouze o to, aby vejce nezastydla. Uvádí se, že vejce byla neměla zůstat jen tak déle než čtvrt hodiny.
První poštolče by se pak mělo vylíhnout asi za 28 dní. Zkušená samice dokáže oddálením začátku inkubace synchronizovat líhnutí, takže se pak všechna poštolčata mohou vylíhnout během jednoho dne.
17. května se vylíhlo první poštolče. Samička je nejspíše docela mladá a krmení jí zatím moc nejde. O pár hodin později se vylíhlo druhé mládě. Následovalo ho 18. května ráno další poštolče a během dne přibylo ještě jedno.
Výjimečné je to, jak se chová sameček. Na to jak je podle opeření mladý, je velmi starostlivý otec. Dokonce v době nepřítomnosti samičky kryje poštolčata, což samečkové v naprosté většině nedělají. I ti, kteří rádi sedí na vejcích nebo i krmí mláďata, na vylíhlých poštolčatech nesedí. Ten na Fracouzské to ale dělá opakovaně, a když se samička vrátí má docela problém ho vykázat ven z budky.

S pozorováním dění v budce nám pomáhají autoři blogu https://tinnunculus.sy-sy.cz/. Na jejich balkoně v Bystrci se zabydlují poštolky pravidelně a dění v hnízdě můžete sledovat na 15 kamerách.

Důležité odkazy