6. března 2023

Zažijte Francii všemi smysly a užijte si jaro v režii festivalu Bonjour Brno

Ve dnech 24. dubna až 7. května ožije Brno francouzskou kulturou. Zažijete ji na vlastní oči, uši, chuť i čich. Tradiční festival Bonjour Brno oslaví 29. narozeniny a připomene osudové setkání dvou výjimečných osobností. Právě to se stalo motivem letošní grafiky.

I letos stojí za celou vizuální podobou festivalu grafická designérka Jindřiška Mikešová. „Jindřiška každoročně přichází s originálním ztvárněním daného motivu. Letos je to propojení dvou jazyků, dvou kultur, dvou světů, a to českého a francouzského. Obrázek ve francouzských barvách muže a ženy se slunečníkem zobrazuje básnířku Suzanne Renaud a jejího českého manžela, básníka a grafika Bohuslava Reynka. Potkali se přesně před sto lety v roce 1923. Ilustrace vznikla na motivy fotografie těchto dvou významných osobností,“ vysvětluje Jiří Votava, ředitel Alliance Française Brno, která festival pořádá.

Program, který v těchto dnech organizátoři dolaďují, zve na koncerty, filmy, výstavy, divadelní představení, autorská čtení, degustace francouzských vín, povídání o literatuře, poezii a překladech, kulinářsko-edukační programy pro školy S Francouzem ve venkovní kuchyni v Otevřené zahradě, pub kvíz a chybět nebude ani tradiční pétanquový turnaj v samotném závěru festivalu.

Novinkou pro letošní rok pak bude workshop určený všem milovnicím (ale i milovníkům) francouzských parfémů Francouzské parfumérství 20. století (29. a 30. dubna) nebo virtuální prohlídka toho nejlepšího ze sbírek muzea v Louvru The Louvre's Masterpieces (26. dubna).

Více k programu na www.bonjourbrno.cz, Facebooku Bonjour Brno a Instagramu @afbrno.

Důležité odkazy