Zahradní slavnost ve vile Löw Beer
Město Brno je městem s druhým největším počtem cizinců v celé České republice a tento počet se rok od roku zvyšuje. Tento trend má jistě komplexní příčiny – tou hlavní však je, že dynamicky se rozvíjející město Brno se svou rostoucí životní úrovní láká stále více lidí ze všech koutů světa. Pokud k tomu město přistoupí zodpovědně, mohou z toho do budoucna vytěžit všichni Brňané.
Statutární město Brno a Jihomoravský kraj realizují již druhým rokem společné projekty zaměřené na efektivní integrační politiky na úrovni obce, potažmo kraje, financované z dotačního programu Ministerstva vnitra ČR.
Opatření města a kraje v oblasti integrace musí odpovídat jak na aktuální potřeby cizinců, tak brát ohledy na potřeby starousedlíků – obojí ve vzájemné symbióze je podmínkou klidného soužití a příjemných sousedských vztahů. Integrační politika prostě musí být adresná, a služby, které nabízí, musí být široce dostupné.
A podle všech dostupných ukazatelů se právě tohle všechno Brnu dlouhodobě daří. V loňském roce byly ze strany města Brna zahájeny práce na vytvoření Strategie integrace cizinců ve městě Brně. Vzniklo 8 pracovních skupin, do kterých se zapojilo celkem 79 zástupců klíčových aktérů integrace ve městě. Pro letošní rok a v rámci aktuálního projektu se bude město snažit tuto Strategii dokončit.
Brno také realizuje inovativní projekt tzv. interkulturních pracovníků, který byl nedávno vybrán ze stovek evropských projektů a zařazen mezi 28 nejlepších sociálních inovací v celé Evropské unii.
Významným aktérem je v dané oblasti i Jihomoravský kraj, který v roce 2009 jako jediný kraj v ČR inicioval vznik Centra pro cizince Jihomoravského kraje. V letošním roce je to tedy jubilejních 10 let, co Centrum funguje. Za svou existenci poskytlo služby více než 10 tisícům klientů. Služby Centra jsou primárně zaměřené na výuku českého jazyka a odborné poradenství, zajišťuje však i širší komunikaci a síťování v rámci regionu a další mezikulturní aktivity. Na fungování Centra se po celou dobu partnersky podílí město Brno a významní partneři z řad neziskových organizací.
V letošním roce se Jihomoravský kraj jako partner projektu města Brna podílí na podporu rozvoje vzájemných vztahů mezi komunitami a harmonické soužití mezi cizinci a majoritou v rámci města a regionu. Prostřednictvím mediální kampaně představí kraj veřejnosti příběhů cizinců žijících v Jihomoravském kraji, kteří zde úspěšně pracují, studují a žijí a jsou plnohodnotnou součástí naší společnosti a jsou přínosem celému regionu.
Kampaň podpoří řada doprovodných aktivit přístupných široké veřejnosti i cizincům žijícím v regionu. V září a říjnu 2019 se může veřejnost těšit na širokou paletu workshopů, seminářů, výstav, debat či rodinných happeningů, na kterých se mohou vzájemně potkávat starousedlíci i cizinci. Vyjde i ucelená informační brožurka, která se začne distribuovat začátkem září. Ústřední aktivitou celé kampaně a série doprovodných aktivit je společné odpoledne v prostorách zahrady vily Löw Beer, které proběhne dne 27. 9. 2019 od 16 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na taneční workshopy flamenca a samby, klavírní doprovod, sportovní aktivity pro děti, ochutnávku netradičního ovoce nebo výstavu fotografií. Akce bude přístupná široké veřejnosti.