6. února 2023

Výstava V BRNĚ NA ULICI – jiný pohled na bezdomovectví

V půli ledna byla v centru Brna zahájena výstava V BRNĚ NA ULICI, která na dvaceti velkoplošných panelech přibližuje divákům brněnský život lidí bez domova, fotografie pořídili sami lidé z ulice a pracovníci sociálních služeb.

Projekt V BRNĚ NA ULICI chce především ukázat, že bezdomovectví má mnoho podob a mnoho specifických problémů a že všechny lidi na ulici proto nelze soudit podle letmých dojmů z náhodných setkání. Obecně platí, že velká část „většinové“ společnosti nemá příliš přesnou představu o životě nebo pomoci lidem na ulici. V těžké situaci se ocitli z nejrůznějších důvodů, počínaje osobním selháním přes fyzické nebo duševní nemoci až po obyčejné neštěstí, kterému nedokázali zabránit. Různý je věk, vzdělání a sociální prostředí, z něhož přišli, a různé jsou i způsoby, jakými se se svou situací vyrovnávají.

Výstava V BRNĚ NA ULICI přibližuje problémy, se kterými se setkávají lidé bez domova, kteří se potýkají s vážným fyzickým hendikepem, duševním onemocněním nebo prostým nedostatkem prostředků na základní životní potřeby. Vedle toho ale ukazuje i příběhy těch, kteří se v nouzi nevzdali a dokázali se z ulice dostat.

Projekt realizoval zapsaný spolek Mezi4stěny – PomocPotřebným, který se už tři roky v Brně věnuje právě práci s lidmi bez domova. Prvotní impulz uspořádat tuto výstavu vyšel od dvojice bývalých bezdomovců, manželů Andy a Marka, kteří se z nepříznivé situace již dostali, získali bydlení i práci a kteří prostřednictvím svého příběhu i fotografií z bezdomoveckého prostředí chtějí trochu posunout obecné vnímání života lidí na ulici. Vystavené fotografie a doprovodné texty pochopitelně nesázejí na estetickou hodnotu, jde spíše o autentickou výpověď, o svědectví o tom, jaký je vlastně život v nouzi na ulici.

Výstava v BRNĚ NA ULICI bude ke zhlédnutí po celý únor na Malinovského náměstí u Obchodního domu Centrum.

Důležité odkazy