17. srpna 2021

Srpen černobíle

Paměť národa vystaví k příležitosti 53. výročí okupace Československa fotografie výkladních skříní a ulic Brna reagujících na invazi Spojeneckých armád spolu s příběhy pamětníků vzpomínajících na okupaci ‘68.

V parku Danuše Muzikářové si Brňané budou moci od 21. srpna do 4. září 2021 prohlédnout sbírku fotografií zachycující vzdor lidí, jejich rozčarování a hlavně beznaděj po vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa roku 1968. Kresby, hesla, vtípky. Některé psány azbukou, aby je Ivan (tak se okupantům říkalo), mohl vůbec přečíst.

Fotoalbum nalezl šťastnou náhodou režisér Vojta Fatka zapomenuté v šuplíku zesnulého kamaráda. Autor alba i fotografií je neznámý. Ředitel Paměti národa Jižní Morava David Butula proto vzkazuje: „Poznáváte místa, případně jsou vám povědomé samotné plakáty, vzkazy, básně a nápisy? Znáte jejich autory, nebo jste jedním z nich? Dokumentaristé Paměti národa Jižní Morava rádi poznají jejich (vaše) příběhy. Napište nám na adresu roman.zmrzly@postbellum.cz, nebo do messengeru na Facebookové stránce Paměť národa Jižní Morava, my vaše příběhy vyslechneme a natočíme.“

Součástí výstavy budou také panely s příběhy pamětníků a pamětnic, kteří okupaci zažili a v rozhovoru s dokumentaristy Paměti národa na osudný srpen 1968 vzpomínali, stejně jako další vzpomínky pamětníků svědčících o historii pobytu sovětských vojsk na našem území.

Doprovodný program k výstavě se bude odehrávat ve Wagonu u řeky Svitavy, na nábřeží ulice Tkalcovská, kde bude Paměť národa v železničním vagónu promítat film režiséra Karla Čtveráčka, Invaze. Film byl vytvořen za použití fotografií Josefa Koudelky, dobových filmových záznamů a hudby Ivana Achera. Tato speciální projekce bude doplněna o projekci fotografií s živou hudbou dalších autorů, kteří 21. srpen v Brně zdokumentovali – Jana Krumla a Josefa Bučka a promítáním filmů na přání z produkce Paměti národa. Projekce s hudbou i hudbu chillu u řeky, tanci a poslechu zajistí The Shanny.

Akce na Svitavském nábřeží se koná v rámci festivalu Překročme řeku a je jedním ze zastávek již tradičního Posvitavského parního expresu do Černovic a zpět. Lokace doprovodného programu: https://goo.gl/maps/E1pYVBVu11z3G1y38.

Speciální poděkování patří Ondřeji Chalupskému, za základní impuls pro vznik výstavy a Vojtěchu Fatkovi, který fotoalbum nalezl.

Výstava je realizována ve spolupráci s radnicí městské části Brno-střed.

Důležité odkazy