5. září 2022

Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte

Kolem Šilingráku 9. a 10. září poteče pivo z Čech a Moravy proudem. Slavnosti piva vzdají v centru Brna už počtvrté hold zakladateli českého pivovarnictví. 

Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte otevřou pivní kohouty v pátek 9. září a v sobotu 10. září vždy v pravé brněnské poledne v centru Brna kolem Šilingrova náměstí. Během dvou dnů mohou vyznavači zlatého moku ochutnávat více než třicítku piv z dvaceti minipivovarů ze všech koutů Česka. Zastoupeno je deset českých a moravských krajů – z Moravy piva z regionů Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a z Vysočiny. Z Čech se mohou pivní fandové těšit na řemeslná piva z Prahy a krajů Středočeského, Plzeňského, Jihočeského, Karlovarského a Královehradeckého. 

Symbolické slavnostní zahájení je připravené v pátek 9. září v 16.00 hodin podle historických tradic naražením sudu piva dřevěnou palicí. Po oba dny nebude chybět pouliční zábava a hudební programy, regionální potraviny a občerstvení. V období vinobraní nemůže chybět ani na slavnostech piva tradiční nápoj jižní Moravy – doplňkově ochutnají návštěvníci, kteří pivo nemají na prvním místě, víno z vinařství Vinselekt Michlovský a sezonní burčák. Letošní ročník pivních slavností bude zpestřený premiérou pivních „svrchňáků“ pivovarského domu Poupě, které jsou jedním z hlavních lákadel letošního svátku piva. Symbolickým kmotrem nového piva pod značkou Poupě bude renomovaný sládek Petr Hauskrecht.

Provozní doba slavností piva je v pátek 9. 9. i v sobotu 10. 9. vždy od 11.00 do 21.30 hodin, výčepní stánky budou na Šilingrově náměstí a Starobrněnské ulici směrem k Zelnému trhu.

Jméno Františka Ondřeje Poupěte a místo, stejně jako nové pivo Poupě, nezvolili spoluorganizátoři náhodou. Sládek F.O. Poupě působil v těchto místech na přelomu 18. a 19. století, kdy vařil pivo v Brněnském městském pivovaru přímo na Šilingrově náměstí. Poupě je zakladatelem už ve své době moderního vaření piva českého typu. Je reformátorem a zakladatelem celosvětově unikátního českého pivovarnictví a jeho principy platí i v současnosti. Už na konci 18. století vydal první českou vědeckou publikaci o výrobě piva. Následně v roce 1801 vydal první českou učebnici o pivovarnictví pod názvem Počátkové základního naučení o vaření piva.

Slavnosti piva probíhají pod záštitou JUDr. Markéty Vaňkové – primátorky města Brna, Mgr. Jana Grolicha – hejtmana Jihomoravského kraje a Ing. arch. Vojtěcha Mencla – starosty městské části Brno-střed. Pivní festival produkuje SNIP & CO ve spolupráci s Českomoravským svazem minipivovarů a dalšími partnery. Slavnosti piva F.O. Poupěte se uskutečňují s podporou statutárního města Brna a jsou součástí programů sezonního volnočasového projektu IGNIS BRUNENSIS s festivalem zábavy.

Další informace najdete na www.slavnostipivabrno.cz a na facebooku v události

Důležité odkazy