1. července 2021

SAMOsTAtnost - Divadlo Polárka plánuje novou sezónu

Šest premiér o samotě a samostatnosti uvede v nové sezóně brněnské Divadlo Polárka. Téma vychází z uplynulého roku a půl, kdy nezvyklou samotu zažívaly děti i dospělí - snaží se ale hledat i pozitivní stránku: zjistit, co nám to přineslo za zkušenost, co nového jsme se naučili a poznali.

Od loňského března odehrálo Divadlo Polárka “naživo” jen několik málo představení. Většina aktivit divadla se odehrávala v on-line prostoru, případně formou interaktivních her a procházek pro děti. V nadcházející sezóně chce s touto zkušeností dále pracovat, vzít do hry nedávné zážitky dětí i dospělých. Tématem nové sezóny je tak “SAMOsTAtnost”, slovní hříčka složená z překážek, které jsme museli překonávat, i nových dovedností, které si z toho můžeme odnést.

Šest premiér cílí na nejmenší děti, školáky i dospělé. “Samota i samostatnost mohou v každém věku znamenat něco jiného. Pro předškoláka je projevem samostatnosti třeba zavázání tkaniček; pro starší to může být cesta k dobrodružství, v určitém věku se pak začne rýsovat na půdorysu generačního střetu s rodiči. To všechno by měly jednotlivé tituly obsáhnout,” vysvětluje umělecký šéf divadla Jan Cimr.

Jules Verne, Antigona i vývojová psychologie

První premiérou sezóny bude adaptace Dvou roků prázdnin od Julese Verna v režii Adama Steinbauera, věnovaná divákům od sedmi let. O něco starším je pak určen další dobrodružný příběh, Tobiáš Lolness Timothéa de Fombelle, rozezkoušený už v minulé sezóně. V režii Michala Zetela a ve spolupráci s lektory Malého vozu Divadla Polárka pak následuje Antigona, antické drama v moderním přepisu Jeana Annouilhe. Inscenace cílí na školní publikum a bude v interakci s žáky druhého stupně zkoumat různé pohledy na konflikt autorit. Pro mladší děti uvede Polárka autorskou inscenaci Štěpána Gajdoše Město ve tmě. Úplně nejmladší diváci do tří let se dočkají další novinky v režii Gabriely Ženaté pod názvem Slyšíš? Kdo to zpívá? Neobvyklým příspěvkem do repertoáru pak bude inscenace určená dospělým: ve spolupráci uměleckého šéfa Jana Cimra a dramaturgyně Karoliny Ondrové vznikne autorská inscenace Divadla Polárka o jeho divácích: dětech. Základem pro ni bude kniha proslulého dětského psychologa Zdeňka Matějčka Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte.

Festival jako dialog

Divadelní sezónu tradičně zahájí festival Polárkový dort, jeho šestý ročník proběhne v termínu 17.–19. září a kromě “šuplíkových” premiér se na něm objeví celá řada hostujících divadel z řad nezávislé scény, koncertů a doprovodných programů. Festival by měl být také ohlédnutím za rokem a půl zvláštního fungování divadla i společnosti, doplňuje dramaturgyně Karolina Ondrová: “Chceme shrnout a ukázat, co všechno jsme za tu dobu dělali - a naopak se dětí zeptat, jak ten čas strávily oni, co jim chybělo nebo co si z toho naopak odnáší. Celý festival by měl vlastně vypadat jako dialog, rozhovor přátel, kteří se dlouho neviděli.”

Astronaut se zmrzlinou

Před rokem vytvořila Polárka plakáty s astronautem, který se vydal do vesmíru hledat Společnou řeč - téma minulé sezóny. Jeho hledání se zkomplikovalo a na celou dlouhou sezónu zůstal ve vesmíru opuštěný. Astronaut se zmrzlinou se tedy na plakáty Polárky opět vrací a může vyprávět o tom, jaké je to být sám, muset si poradit, postarat se o sebe a třeba i v samotě najít něco hezkého.

 

24. sezóna Divadla Polárka 2021/2022

SAMOsTAtnost

  • Dva roky prázdnin / režie Adam Steinbauer / pro diváky 7+ / premiéra 6. 11. 2021
  • Tobiáš Lolness / režie Jan Cimr / pro diváky 9+ / premiéra 23. 1. 2022
  • Slyšíš? Kdo to zpívá? / režie Gabriela Ženatá / pro diváky 0+ / premiéra 19. 2. 2022
  • Antigona / režie Zetel / pro diváky 11+ / premiéra 26. 3. 2022
  • Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte / režie Jan Cimr / pro dospělé / premiéra 21. 5. 2022
  • Město v noci / režie Štěpán Gajdoš / pro diváky 5+ / premiéra 18. 6. 2022

 

Důležité odkazy