30. května 2022

Noc kostelů 2022

V pátek 10. června 2022 se opět otevřou brány kostelů, kaplí a modliteben křesťanských církví. 

Program Noci kostelů připravuje v České republice více než 1000 kostelů a modliteben. Po dvou předchozích ročnících, které byly ovlivněny pandemií koronaviru budou letos návštěvníci moci poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. Bohatý kulturně-duchovní program přinese koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení, možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

Za prohlídku určitě stojí kaple Kristus na hoře Olivetské v areálu bývalého kláštera řádu sv. Voršily na rohu ulic Orlí a Josefská, která bude po roce opět přístupná pouze tento jeden večer. Koho by zajímala stavba nových varhan, může zajít do kostela Nejsvětější Trojice v Brně - Králově Poli, kde se dozví zajímavosti o konstrukci a výrobě tohoto královského nástroje. Nelze opomenout dvousté výročí narození Johanna Gregora Mendela, vynikajícího vědce a zakladatele genetiky, který je v zahraničí považován za stejného génia jako Albert Einstein. Dozvědět se o něm více můžeme z výstavy v křížové kapli starobrněnského kláštera Augustiniánů. 

A to je jen malá pozvánka letošního ročníku Noci kostelů. Seznam míst, která se do akce zapojila, bude možné najít včetně programu v tištěných novinách Noci kostelů, dále na webových stránkách www.nockostelu.cz na facebooku nebo v mobilní aplikaci, jež je letos dostupná také pro systém iOS.

Důležité odkazy