11. srpna 2022

Maraton hudby

Desítky koncertů, stovky umělců, tisíce nadšených návštěvníků. Další ročník originálního hudebního festivalu s unikátní atmosférou – festival Maraton hudby Brno – se koná od 11. do 14. srpna.

Návštěvníci festivalu se mohou letos těšit na programovou novinku, a tím je zřízení postu rezidenčního umělce. Jeden vybraný vynikající hudebník představí během čtyř dní svůj talent a umění na různých místech Brna, pokaždé v jiné hudební sestavě. Prvním rezidenčním umělcem Maratonu hudby Brno se stane skvělá multiinstrumentalistka Anna Fusek, německá houslistka, klavíristka a flétnistka s českými kořeny, která v oblasti klasické hudby patří mezi evropskou špičku.

Po loňském úspěchu world music scény se i tento rok rozezní Biskupský dvůr etnickou hudbou několika národů – na pódiu vystoupí ženský vokální soubor Saucējas z Lotyšska, jihoitalské akustické trio La Cantiga de la Serena a polská skupina Warsaw Village Band.

Svůj um i temperament představí další hudebníci – například rumunská dechová hudba Fanfare Ciocărlia, maďarští Botos Family, slovenský Michal Noga Band, český Antikvartet Dušana Vančury nebo Ester Kočičková se svým Moody Cat Band. Za čtyři dny si tak návštěvníci budou moci poslechnout hudbu od world music, folkloru, rocku a popu přes folk a jazz až po muzikál nebo klasickou hudbu.

Cílem organizátorů je představit kvalitní hudbu a jedinečné projekty v historickém centru Brna. Hudebníci tak vystoupí na více než dvaceti, někdy i netradičních, místech. Například kreativní brněnský soubor Hausopera představí poslední z trilogie oper spjatých s významnými funkcionalistickými památkami Brna. Dějištěm opery Věčná slečna bledá aneb Operní nejistota pro široké masy bude Zemanova kavárna.

Součástí festivalu je i tzv. Bezuliční busking, tedy koncerty pouličních umělců, kteří zahrají v kulisách designových pokojů. Za buskerským projektem stojí výtvarnice Kateřina Šedá, jež bude i v letošním roce reflektovat aktuální situaci – nový pokoj věnuje 200. výročí od narození Johanna Gregora Mendela. Festival Maraton hudby Brno spolupracuje i s festivalem Na prknech, dlažbě a trávě, jehož program je určený rodinám s dětmi.

Kompletní program naleznete na www.maratonhudby.cz nebo na facebooku.

Důležité odkazy