26. listopadu 2015

Vánoční trhy začnou v centru Brna v pátek 27. listopadu

Brněnské Vánoce, Advent na Zelňáku a Advent na Moraváku – to je trojice trhů, které začnou v pátek 27. listopadu v centru Brna. Všechny akce potrvají do 23. prosince.

Brněnské Vánoce budou na náměstí Svobody zahájeny v pátek 27. listopadu v 17:00 slavnostním rozsvícením stromu. O hodinu později, tedy v 18:00, se bude rozsvěcet vánoční strom také na Zelném trhu v rámci začínajícího Adventu na Zelňáku.

Brněnské Vánoce

Kombinace tradic a moderního pojetí s důrazem na dětské návštěvníky. Tak by se dal ve stručnosti shrnout program Brněnských Vánoc 2015 na náměstí Svobody. Folklórní vystoupení lidových souborů jsou doplněna koncerty populární i swingové hudby. Mezi největší osobnosti, které letos vystoupí, patří kapela Buty, Lenka Dusilová, Peter Lipa či Tereza Černochová s B-Side Bandem. K již zavedeným atrakcím patří projekce – na plátně bude vysílán přímý přenos adventních koncertů České televize a v provozu bude oblíbené zimní kino. O zpestření Vánoc se postará také časostroj na náměstí Svobody, z něhož budou vypadávat vánoční kuličky ve speciální edici v designu navrženém studenty Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. První vypadne 29. 11. v 11:00 a od té doby budou vypadávat v intervalech jedné hodiny každý den od 11:00 do 23:00 až do 23. prosince.

Brněnské Vánoce 2015 pamatují i na nejmenší návštěvníky, pro které je letos přichystána řada novinek. Každý všední den jim budou z oblíbené knihy předčítat známé brněnské tváře v cyklu Osobnosti čtou dětem, čekají je oblíbené víkendové dílničky či Ježíškova pošta a těšit se mohou také na vědeckou show VIDA!. Na náměstí je tradičně také zoo koutek, zvonička pro štěstí, Ježíškova pošta a betlém řezbáře Jiřího Halouzky pojatý jako scénická vizuální instalace.  

V souladu s tradicí a památkou na Rudolfa Těsnohlídka je u smrku ztepilého, který opět vyrostl v revíru Mendlovy univerzity – Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny a který vybrala veřejnost prostřednictvím internetového hlasování, pořádána charitativní sbírka Českého červeného kříže pro opuštěné děti.

Program se nebude odehrávat pouze na náměstí Svobody, stánky a akce mají své místo i na ulici Radnická. V prostorách Staré radnice se bude po celý prosinec konat jarmark neziskových organizací doplněný o fair trade výstavu, která návštěvníkům zprostředkuje vjemy a informace o pěstování kávy.

Na náměstí Svobody je instalováno celkem 65 prodejních stánků. Ty budou otevřeny denně od 9:00 do 21:45.

Pořadatelem Brněnských Vánoc je Turistické informační centrum města Brna, technické zabezpečení akce má na starosti společnost Technické sítě Brno. Doprovodný program, mapa prodejců a jejich sortimentu a další informace jsou k dispozici na webu webu www.brnenskevanoce.cz.

Advent na Zelňáku

Tradiční předvánoční akce na opraveném Zelném trhu má nejen nový název – Advent na Zelňáku – ale nabídne návštěvníkům i množství dalších změn. První viditelnou změnou je název Advent na Zelňáku. Lépe totiž vystihuje období, ve kterém se trhy konají. Oproti akcím v minulých letech trhy nabízí důstojněji vyzdobený strom, více stánků, pestřejší program pro děti, komorní oslavu adventu či prezentaci téměř tří desítek neziskových organizací.

Smrk pichlavý, který zdobí náměstí, byl vysazen v roce 1971 panem Janem Vaškem v Želešicích na Školní ulici č. 291. Velmi hezky rostlý strom byl příliš blízko elektrického vedení a navíc musel ustoupit stavbě rodinného domu. Pořadatelům trhů ho koncem října nabídl a daroval Ing. Zdeněk Gregor s rodinou s tím, že „v případě uplatnění jako vánoční strom by mohl udělat radost spoustě lidí a nebyl by pokácen zbytečně“. Smrk narostl do výšky 14 metrů a má obvod kmene 80 centimetrů. V minulých letech nebylo z technických důvodů možné na Zelném trhu větší strom vůbec osadit, letos už je díky rekonstrukci k dispozici kvalitní základová patka, která je navíc vhodněji umístěná. A podařilo se také zajistit kvalitní výzdobu stromu.

Atmosféru dotváří i adventní věnec u pódia. Na něm se budou každou sobotu večer ve 20 hodin zapalovat adventní svíce. O tuto komorněji laděnou část programu doplněnou o zpěv rorátů se postarají kněz Jan Hanák s jáhnem Janem Špilarem.

Letošní ročník nabídne návštěvníkům více stánků a větší rozlohu celého tržiště – celkem je možné zakoupit vánoční a dekorativní sortiment anebo se občerstvit ve 108 prodejních stáncích. Posíleny jsou také atrakce pro děti. Pod Divadlem Husa na provázku na ně čeká „řetízkáč“, vláček a kolotoč pro nejmenší připravený přímo pro Advent na Zelňáku. Charakteru této části náměstí odpovídá i nabídka teplých nápojů pro děti i jejich rodiče.

Po celou dobu konání trhů jsou 2 prodejní stánky bezplatně vyhrazeny pro neziskové organizace, celkem se jich během Adventu na Zelňáku vystřídá 26. Mají tak možnost se prezentovat veřejnosti a prodejem zároveň získat prostředky pro svoji činnost. Dobré věci poslouží ještě další stánek – vybraný prodejce zde neplatí klasický nájem, namísto něj poskytne prostředky ve stejné výši na školní obědy pro děti ze sociálně slabých rodin.

Mezi další novinky patří nové řemeslné dílny nad kašnou Parnas. Jde o částečně průhlednou stavbu, kde se budou předvádět řemesla a příležitostně se zde uskuteční workshopy pro návštěvníky. Nová je také unikátní zvonkohra realizovaná na míru akce. 12 zvonů je postaveno nad dílnami a návštěvníci si ji mohou v programu i sami vyzkoušet.

Stánky budou otevřeny denně od 10.00 do 20.00 hod. Prodejci mohou prodloužit provozní dobu dle zájmu zákazníků až do rozsahu 9.00 – 21.30 hod. Doprovodný program na pódiu probíhá denně od 15.00 do 20.00 hod., v některých dnech je rozšířený o dopolední vystoupení dětí z mateřských a základních škol. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách www.adventnazelnaku.cz.

Pořadatelem Adventu na Zelňáku je městská část Brno-střed, realizaci zajišťuje Tradiční zvykoslovný spolek.

Advent na Moraváku

Trhy se konají také v parku na Moravském náměstí, kde bude postaveno kolem 40 stánků a kde je každý den připraven doprovodný kulturní program.

 

Na všech místech – tedy na náměstí Svobody, na Zelném trhu a na Moravském náměstí – budou všichni prodejci nalévat nápoje do vratných kelímků a porcelánových hrnečků. Ty budou zálohovány a návštěvníci si je buď mohou ponechat jako suvenýr, nebo je vrátit, přičemž zálohu dostanou vyplacenou zpět. Manuál pro použití vratných obalů najdete zde: www.brnenskevanoce.cz/manual-pro-pouziti-vratnych-obalu.

 

Důležité odkazy