24. dubna 2020

Vládní usnesení související s bojem proti epidemii koronaviru

Od pondělí 20. dubna začne postupné uvolňování vyhlášených mimořádných opatření.

Ve čtvrtek 23. dubna představila vláda aktualizovaný harmonogram uvolňování podnikatelských a dalších činností a opatření ve školách a školských zařízeních. Další informace.

V úterý 14. dubna vláda projednala návrh postupného uvolňování mimořádných opatření. Vládní plán na postupnou normalizaci života v České republice bude fungovat od pondělí 20. dubna. Rozvolňování preventivních karanténních opatření má pět etap. Pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace, celý proces vyvrcholí 8. června 2020. Více informací a harmongram uvolnění podnikatelských aktivit a dalších činností.

Opatření ze dne 26. března 2020

Vláda aktualizovala mimořádné opatření a přidala několik výjimek. Nově tak budou mít od 27. března od 6.00 hodin otevřeno například zámečnictví, opravny zařízení pro domácnost nebo automyčky. Kompletní přehled výjimek naleznete v tomto dokumentu.

Opatření ze dne 23. března 2020

Vláda změnila nákupní čas pro osoby starší 65 let. Nově budou od středy 25. března moci nakupovat od 8.00 do 10.00 hodin. Toto opatření se však týká pouze velkých obchodů s plochou nad 500 metrů čtverečních. V malých obchodech mohou nakupovat lidé bez omezení.

Vláda také zpřísnila a prodloužila omezení volného pohybu osob, a to do 1. dubna. Nově mohou lidé pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob. Z tohoto zákazu však platí několik výjimek. Nařízení se nevztahuje na rodinné příslušníky, občany při výkonu svého zaměstnání či podnikání a účastníky pohřbů. Zároveň by měli lidé udržovat rozestupy nejméně dva metry, pokud je to možné.

Plné znění opatření.

Opatření ze dne 19. března 2020

Od pátku 20. března mohou v prodejnách potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží nakupovat pouze senioři nad 65 let, a to v době od 7.00 až 9.00 hodin. V tuto dobu mohou nově nakupovat i osoby ZTP-P starší 50 let včetně jejich doprovodu.

Na lékárny se toto opatření nevztahuje a mohou v nich nakupovat všichni bez omezení.

Opatření ze dne 18. března 2020

Od půlnoci z 18. na 19. března platí zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst. Jako ochranné prostředky lze použít roušky, ústenky, ale i šátky nebo šály.

Druhým opatřením je vymezení doby od 10.00 do 12.00 hodin, kdy budou v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách moci nakupovat pouze lidé seniorského věku nad 65 let. Toto nařízení platí od čtvrtka 19. března.

Opatření ze dne 14. března 2020

Od 14. března od 6.00 hodin do 24. března 6.00 hodin platí další opatření vydaná vládou. Jsou uzavřeny všechny obchody s výjimkou:

  • potravin,
  • drogerií,
  • lékáren, 
  • čerpacích stanic,
  • prodejen výpočetní techniky a spotřební elektroniky,
  • prodejen malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata,
  • prodejen brýlí a kontaktních čoček,
  • prodejen novin a časopisů či tabákových výrobků,
  • prádelen a čistíren.

Od 14. března od 6.00 se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Výjimkou jsou neveřejné stravovny typu zaměstnaneckých jídelen. Dál mohou fungovat také výdejní okénka rychlého občerstvení. Dále platí zákaz provozu heren a kasin.

Kompletní informace o opatřeních naleznete na stránkách https://www.brno.cz/koronavirus/.

Důležité odkazy