9. dubna 2020

Kde získat informace ohledně koronaviru – aktualizováno

Přehled institucí a kontaktů, kde lze získat aktuální informace týkající se koronavirové nákazy.

V případě, že bude mít občan obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba, aby telefonicky kontaktoval svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, popřípadě místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde mu poskytnou informace o dalším postupu v závislosti na zjištěných skutečnostech.

Bezplatná celostátní informační linka ministerstva zdravotnictví 1212, která slouží jako základní informační linka a rozcestník pro občany.

Ministerstvo také vydalo tato doporučení:

  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní,
  • dodržovat základní hygienická pravidla,
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí,
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí,
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny, tedy při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál).

Koronavirus infolinka Krajské hygienické stanice JmK + 420 773 768 994, po–pá: 8.00–17.00 hodin.

Informační linka Jihomoravského kraje 800 129 921 po–pá 8.00–17.00 hodin.

Infolinka Státního zdravotního ústavu +420 724 810 106, +420 725 191 367. Souhrnné informace naleznete také na https://www.brno.cz/koronavirus.

Speciálni rubriku Koronavirus COVID 19 – videoinformace, rady a doporučení s informacemi a radami zřídil na svých stránkách i Hasičský záchranný sbor ČR. 

Aktuální informace sledujte na webových stránkách Ministerstva zdravotnictvíKrajské hygienické stanice JmKStátního zdravotního ústavu a Ministerstva zahraničních věcí.

Jedním z největších nedostatků je podle odborníků málo časté mytí rukou. A když už, tak je mytí velmi krátké a neefektivní. Přitom právě správná očista rukou může výrazně zamezit onemocnění koronavirem i dalším chorobám. Zároveň by lidé měli vynechat i podávání rukou.

 

Důležité odkazy