Kam se obrátit pro pomoc – aktualizováno
Níže naleznete přehled kontaktů, které by se vám mohly hodit, pokud potřebujete pomoci nebo chcete pomoc nabídnout.
Krizové linky pro seniory
- 800 200 007 Elpida
- 840 111 122 Senior Point a Společně
- 800 157 157 Život 90
Dobrovolnická pomoc
Nabídnout nebo vyhledat pomoc můžete na stránkách www.pomocdodomu.cz, www.sousedskapomoc.cz nebo www.chcipomoct.cz.
- linka 549 498 800,
- SMS s Vaším jménem na 775 855 636,
- e-mail pomoc@muni.cz,
- web www.munipomaha.cz.
Pokud se chcete sami zapojit do dobrovolnické sítě MU, registrujte se na www.munipomaha.cz.
Linka pomoci Magistrátu města Brna
Linka slouží pro pomoc se zajištěním nákupů základních potravin, hygienických potřeb a podobně. Na telefonní číslo 800 140 800 se také mohou obracet všichni, kdo potřebují zjistit informace o koronaviru, získat odpovědi na svoje otázky nebo kontakty na kompetentní místa. Operátoři také přijímají nabídky pomoci. Linka je zdarma a je k dispozici ve všední dny od 7.30 do 15.00 hodin.
Odbor sociální péče bude evidovat žádosti seniorů, kterým nemohou pomoci příbuzní, přátelé či sousedé a zůstali tak na všechno sami. Službu mohou ale využít také osoby se zdravotní indispozicí či lidé v karanténě, kteří jsou odkázáni sami na sebe.
Pomoc budou zajišťovat pracovníci Českého červeného kříže ve spolupráci se studenty Masarykovy univerzity. Podrobné informace.
Při objednávání je potřeba dodržet následující pravidla:
- nákup potravin a drogerie – v běžném množství k denní spotřebě, limit na jeden nákup je 500 Kč,
- nákup léků – možnost vyzvednutí léků na základě plné moci, podrobnosti budou dojednány telefonicky,
- při objednání uveďte své jméno, příjmení, adresu, telefon a váš nákupní seznam,
- objednávky budou rozváženy v době od 8 do 18 hodin,
- nákup přiveze pracovník Českého červeného kříže nebo student Masarykovy univerzity vybavený ochrannými pomůckami, který se prokáže jménem, průkazkou a případně občanským průkazem,
- platba probíhá pouze hotově,
- v jednom dni lze uskutečnit maximálně jednu objednávku.
Připravili jsme také informační leták s nejdůležitějšími kontakty, na které se mohou obrátit obrátit nejen senioři. Leták byl roznesen do schránek díky brněnským skautům, ale pokud máte zájem, můžete si ho stáhnout a vytisknout pro své sousedy.
Aktuální informace
Aktualizované informace o koronaviru naleznete na stránce www.brno.cz/koronavirus.
Informační leták pro seniory s nejčastějšími dotazy týkajícími se koronaviru vytvořilo také Ministerstvo práce a sociálních věci.
V souvislosti s nákazou COVID-19 spouští Magistrát města Brna Mobilní rozhlas. Zaregistrovat se můžete zde. Pro rychlý přístup k informacím také doporučujeme stáhnout aplikaci Mobilní rozhlas přímo do vašeho telefonu.
Psychická pomoc
Podporu a pomoc v současné situaci nabízí také Modrá linka. Volat, posílat e-maily nebo chatovat mohou lidé, kteří se cítí v obtížné životní situaci odkudkoliv a bez omezení věkem. Podrobnosti naleznete na www.modralinka.cz.
Právní pomoc
Bezplatnou on-line právní pomoc poskytuje advokátní kancelář Frank Bold: https://koronavirus.frankbold.org/.
Seniorbus
Dopravní podnik města Brna opět nasadí Seniorbusy. Senioři budou moci využívat tuto službu od 26. března, pro bezodkladné a nevyhnutelné cesty k lékaři. Seniorbus je k dispozici ve všední dny od 7.00 do 15.00 hodin. Řidič bude pro jízdy vybaven speciálními ochrannými prostředky a vůz bude po každé jízdě dezinfikován. Cena zůstává 50 korun za jízdu. Bližší informace ohledně objednávání Seniorbusu je možné získat do 7. května na infolince 800 140 800, která je v provozu v pracovní dny od 7.30 do 15.00 hodin. Po 7. květnu převezme systém objednávek znovu Dopravní podnik města Brna.
Chcete pomáhat?
Pokud byste rádi nabídli pomoc, přinášíme přehled organizací, které sdružují dobrovolníky.
Stránka www.pomocdodomu.cz sdružuje dobrovolníky z celé České republiky. Můžete zde nabídnout pomoc s nákupem potravin a léků, venčení domácího mazlíčka nebo doučování.
Další stránkou, která organizuje dobrovolníky ochotné nakoupit potraviny a léky především starším a nemocným lidem, je www.sousedskapomoc.cz.
Koordinovat dobrovolníky a nabízet pomoc se snaží i portál www.chcipomoct.cz, který zřídilo Akademické centrum studentských aktivit v Brně.
Síť dobrovolníků, kteří pomohou seniorům, pohlídají děti nebo ovládají IT, vytvořila Masarykova univerzita. Nabídnout svoje dovednosti můžete na stránce www.munipomaha.cz.
Pokud jste restauratér, hoteliér nebo dopravce, můžete se připojit k iniciativě Pomáháme si 2020, která zajišťuje obědy pro seniory nad 65 let až ke dveřím zdarma. Více informací na www.pomahamesi2020.cz.
Lidé z nejrůznějších oborů se sdružují a nabízejí svou pomoc ve facebookové skupině Dobro v době korony - Brno a JmK.
Pokud šijete roušky, můžete se zapojit do iniciativy Divadla Husa na provázku. Roušky můžete ušít a přinést do divadla nebo se zapojit v šicí dílně. Více informací včetně návodu na šití najdete na www.sijemerousky.cz. Dobrovolníci, kteří šijí roušky se sdružují také na www.damerousky.cz.
Pomoci můžete také finančně prostřednictvím veřejné sbírky, kterou organizuje město Brno. Na účet 111377222/0800 mohou přispívat jak soukromé osoby, tak firmy. O využití vybraných peněz se bude rozhodovat průběžně. V první řadě bude pomoc směřována do sociálních služeb.