10. ledna 2017

Informace o nákaze ptačí chřipky (aviární influenzy)

V České republice byl po téměř deseti letech potvrzen výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky, a to nejen u nalezených uhynulých volně žijících ptáků, ale také v chovech drůbeže. Je důležité věnovat zvýšenou pozornost dodržování zásad biologické bezpečnosti a preventivních opatření v chovech drůbeže. 
 
Krajská veterinární správa Jihomoravského kraje  vydala opatření  pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka. Tato mimořádná opatření jsou vydávána na základě výskytu nebezpečné nákazy - vysoce patogenní - v k.ú. Brod na Dyjí v rámci Jihomoravského kraje.
 
Aviární influenza - ptačí chřipka je infekční onemocnění ptáků virového původu. Původcem onemocnění je chřipkový virus typu A, různých subtypů. Nemocnost i úmrtnost může dosahovat až 100%. Inkubační doba je 3 až 7 dní a jednotlivé druhy ptáků jsou k nákaze různě vnímavé. Nejvíce vnímavá k onemocnění je hrabavá a vodní drůbež a volně žijící vodní ptáci. Nemocní ptáci vylučují virus sekrety a exkrety, kterými následně kontaminují peří a okolí. Rozlišujeme vysoce patogenní formu aviární influenzy (HPAI) a nízce patogenní formu aviární influenzy (LPAI). Obě formy podléhají podle veterinárního zákona oznamovací povinnosti. U vysoce patogenní formy může výjimečně dojít při vysoké infekční dávce k přenosu na člověka, nebo na jiné savce. Virus je ničen běžnými desinfekčními přípravky.
 
 
 
 

Důležité odkazy